| gggeooorgiana2003 a întrebat:

Buna tuturor,
Imi poate spune cineva va rog cum instalez Word și Excel pe laptop, Windows 7? Am tot văzut ca trebuie sa plătesc. Pot instala și gratis?
Ajutor am mare nevoie

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca ai nevoie doar sa lucrezi/redactezi documente, exista ceva mai bun decat pachetul Microsoft Office, si e complet gratuit:

https://www.libreoffice.org/download/download-libreoffice/

Interfata LibreOffice seamana destul de mult cu cea a Microsoft Office, si are toate uneltele necesare pentru a redacta/crea ORICE.
Are si editor de ecuatii mult mai capabil decat ce gasesti in pachetul Microsoft, include si un program de desen vectorial (echivalent Visio).

Daca ai nevoie de Microsoft Office neaparat,
il poti instala si il lasi neactivat.
Te va deranja la inceput cu acea fereastra de activare dar o inchizi si incepi sa lucrezi.
E mai etic astfel decat sa il furi pe de-a-ntregul.
Daca nu ai nevoie neaparata de acest pachet (adica daca nu il studiezi la scoala) recomand mai bine LibreOffice.

| gggeooorgiana2003 explică (pentru NLS):

Am încercat sa instalez libra.s-a descărcat in laptop dar când intru pe ea nu merge

| NLS a răspuns (pentru gggeooorgiana2003):

Ce anume nu merge, ce afiseaza?
Poti face un printscreen si sa il urci pe
www.imgur.com?
(apoi sa pui linkul aici.)

4 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

"Microsoft Office gratuit oficial descărcare și instalare
Care-i șmecheria, de exista un Microsoft Office gratuit?

Versiunea aceasta de Office gratuita, este o versiune online, pe care o puteți folosi atâta vreme cât sunteți conectat la internet. Versiunea asta nu funcționează offline, adică atunci când calculatorul este deconectat de la rețeaua de net."

https://videotutorial.ro/......instalare/

| MadalinMirelMacovei a răspuns:

Pentru a instala Word și Excel pe un laptop cu Windows 7, aveți mai multe opțiuni:

Office 365: Puteți achiziționa abonamentul Office 365, care include cele mai recente versiuni ale Word și Excel, precum și alte aplicații Office. Acest abonament este disponibil pentru achiziționare online și poate fi utilizat pe mai multe dispozitive.

Office 2016 sau anterioare: Puteți achiziționa o copie a Office 2016 sau a unei versiuni anterioare, care include Word și Excel, de pe site-ul Microsoft sau de la un retailer.

Versiune gratuită: Puteți utiliza versiuni gratuite ale Word și Excel, numite respectiv Word Online și Excel Online, prin intermediul unui browser web, cu un cont gratuit Microsoft sau Office 365.

OpenOffice: Puteți descărca și instala gratuit suita OpenOffice, care include programe similare cu Word și Excel, numite Writer și Calc.

Este important să rețineți că opțiunile 2 și 3 necesită o cheie de activare pentru a putea fi utilizate pe termen lung, iar opțiunea 4 poate fi diferită ca funcționalitate și design de Office.