| catalinutz1288 a întrebat:

Buna tuturor. Mi-am achizitionat un calculator nou in urma cu putin timp deoarece ultimul care il aveam s-a stricat. Aveam destul de multe fisiere importante pe hard'ul celalalt si vreau sa le recuperez doar ca nu stiu cum. Pana acum nu am avut de-a face cu o problema de genul si nu stiu exact ce trebuie facut; sa imi conectez celalalt hard la calculatorul acesta? Pot avea 2 hard'uri in calculator, in acelasi timp, cu toate ca pe fiecare este o versiune diferita de windows instalata? O sa imi afecteze in vreun fel calculatorul? Multumesc frumos.

2 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Poti avea si 10 hard-uri in calculator. Conectori de la sursa si placa de baza sa ai.
Insa asa cum a mentionat si al3xander, prima oara sa verifici ca iti incarca Windows-ul pe care il vrei, apoi poti sterge ce vrei de pe hard-ul cu Windows-ul vechi.

| al3xander a răspuns:

Desigur cap oti avea 2 hdd-uri la un calculator numai ca trebuie sa setezi din BIOS de pe care sa booteze primul (de obicei se seteaza ala vechi insa e bine sa intri ca sa vezi. de asemenea iti poti cumpara un docking station cu care sa conectezi hdd-ul vechi la calculatorul nou (fara sa mai desfaci calculatorul, sa mai conectezi cu cabluri etc.).