| Corina64 a întrebat:

Buna tuturor, vin cu o întrebare legată de cardul bancar, am încercat sa plătesc azi un bilet de autobuz cu cardul însă nu a mers acel contacless desi când achit in magazine sau alte locuri îmi merge. Este de la card sau acele aparate din autobuz nu l recunosc?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incompatibilitate cartela-cititor.

| mihai69 a răspuns:

Dacă autobuzul nu are legătură la internet, poți să faci orice, nu poate să facă tranzacția.

| Salontanul a răspuns (pentru mihai69):

Corect! Poate sa fie o problema de internet.

| Corina64 explică (pentru mihai69):

Nu știu clar dacă are sau nu, sunt persoane cărora le merge de aceea mi s-a părut ciudat ca unei doamne din fața mea a mers și mie nu

| mihai69 a răspuns (pentru Corina64):

Nu ți se întâmplă și ție uneori să îți "înghețe" datele pe mobil când mergi cu mașina? Și la autobuz e la fel, că tot internet pe mobil are.

| anonimg a răspuns:

Aparatele pot să rămână fără hârtie, iar șoferul să nu știe. Te mai trezești și cu amendă de la controlor nevinovat.

| Goete a răspuns:

Daca are simbolul contactless, merge. La unele se pozitioneaza sus de tot la altele la mijloc, care cum

| Corina64 explică (pentru Goete):

Am încercat in toate modurile posibile și fără succes

| Goete a răspuns (pentru Corina64):

Si avea desenat simbolul Contactless?
Cateodata mi se intampla sa gasesc mai greu locul, daca platesc cu ceasul, ca are suprafata mai mica si trebuie sa stai un picut fara sa misti.
Intreaba-l pe soferul de autobus daca se poate plati prin contactless, dar daca se poate trebuie sa aiba desenat simbolul, daca nu il are.nu se poate

| Corina64 explică (pentru Goete):

Are acel simbol deoarece așa se plătește in toate autobuzele

| Goete a răspuns (pentru Corina64):

Daca se plateste asa in toate autobusele, de ce te mai intrebi? Eu nu umblu cu autobus si nu umblu in Romania. E clar atunci ca Avea o problema aparatul acelui autobus

Răspuns utilizator avertizat