| NadyPorahy a întrebat:

Bună!
Un telefon iPhone este mai rezistent ca un telefon Android?

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Când il scapi din mână pe gresie? Sau la ce te referi?

| Simpatic a răspuns:

Ce legatura are sistemul de operare android cu faptul ca un anumit telefon este mai rezistent sau nu ca un iphone?
si ce inseamna telefon rezistent? daca te referi la acumulator, majoritatea telefoanelor iphone nu sunt atat de "rezistente"

| sierra1 a răspuns:

La depreciere - așa zic unii

| Hyperion7 a răspuns:

Depinde și despre ce telefon android vorbim.
De regulă, telefoanele din plastic sunt mult mai rezistente decât iPhone-urile, ca idee

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Hyperion7):

Da, pentru ca plasticul e un bun absorbant al socurilor, dar tot plangi cand ti se crapa plasticul telefonului si raman piesele din interior descoperite laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Acum na, nu poate fi totul perfect, dar spre deosebire de sticla de pe iPhone, plasticul tot are un mic plus

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Hyperion7):

De la Iphone 12 in sus le-au adaugat ceva sticla cu strat ceramic pentru a preveni asta, dar tot e recomandat sa pui husa ca nu e 100% bulletproof laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Sticla e tot sticla, dar da, știu chestia asta.
Știi cum vine? Avea Samsung într-un timp ceva ce se numea "glasstic", era un plastic care se aseamăna cu sticla. Oricat ar fi fost de glossy, tot plastic era la baza, deci da

| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde de telefon. De la Iphone 12 in sus cica i-au adaugat ceva sticla cu strat ceramic sau ceva de genul pentru o rezistenta mai mare. Dar e inutil daca socul primit de telefon se distribuie in interior si distruge piesele. La fel e cu toate telefoanele. Daca vrei sa ai protectie impotriva socurilor, iti trebuie husa de cauciuc/silicon.
In concluzie orice telefon indiferent de marca, se poate strica si nu trebuie sa te bazezi 100% pe "rezistenta" lui. Rezistenta unui telefon e absolut relativa. Depinde foarte mult si de norocul tau. Ca sa-ti maximizezi norocul, iti cumperi aditional o husa plus folie de sticla.

| Mihai0101 a răspuns:

Daca te referi la socuri cele mai bune sunt cele de la iHunt las un linc sa-ti faci o idee: https://www.ihunt.ro/titan-metal-p22000-pro
Daca te referi la sistem de operare android pare mai usor de folosit decat ios.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

La cazaturi toate sunt vulnerabile mai ales ecranul la toate modelele este expus in afara de modelelele care au armura speciala in jurul lor cum e modelul de la iHunt

| NadyPorahy explică (pentru Mihai0101):

Și la capitolul cameră foto, cum stau telefoanele de la iHunt?
Așa ar fi faine, baterie foarte mare, rezistență la șocuri, praf, apă.
Camera foto cum este?
Adică face poze faine?

| Mihai0101 a răspuns (pentru NadyPorahy):

Camera modelului pe care ti l-am aratat are 108mp mega pixeli este destul de buna zic eu pentru poze chiar foarte buna pot zice.Acuma tine de tine daca a-ti place designul lor si alte caracteristici dar e cu mult mult mai rezistent la impact iHunt decat iphone sau Samsung cu siguranta din cauza armurii ce o are in jurul lui.

| LisaJulie a răspuns:

Nu iphone-ul se strica după 4-5 ani! Nu merita sa ai unul

| Lidia09 a răspuns:

Androidul e mai bun oricum

| MihaiMB a răspuns:

Depinde de model, dar din ce știu eu Iphone-ul nu prea este rezistent.