| tiby256 a întrebat:

vreau sa imi cumpar o placa video destul de buna care sa ma tina cativa ani si sa pot juca jocurile noi care apar, dar as vrea sa ma incadrez in 800-1200 lei. Si as dori sa cumpar si un procesor, procesorul nici nu stiu cat costa... dar macar orientativ, unu destul de bun si care sa nu fie exagerat de scump, tot pentru jocuri. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Korrawi a răspuns:

Daca vrei procesor nou, de generatie noua (Ivy Bridge) o sa-ti trebuiasca placa de baza si ram-ul aferent. Ce ai tu acum e pe socket 775, tehnologie de acu' 3 ani cred, daca nu si mai mult.
Daca iti iei doar placa video, o sa ai un spor de performanta, dar o sa iti infraneze procesorul placa video.
Cpu bun pentru jocuri ar fi ori Procesor Intel Core i5 2500K Sandy Bridge BOX (http://www.azerty.ro/......ridge-box) (daca faci OC), daca nu vrei sa faci OC poti sa iei si un Ivy Bridge, http://www.azerty.ro/procesoare/procesor-intel-core-i5-3470-ivy-bridge-box
Dar repet, trebuie MB nou si RAM (DDR3).
Placa video, eu ti-as recomanda NVidia, http://www.azerty.ro/......oc-edition
Iti recomand Nvidia ca eu am avut experiente foarte naspa cu driverii de la ATI. ATI sunt mai ieftini, dar la seria 6900 cel putin driverele erau varza. Poate s-au mai schimbat intre timp.

| tiby256 explică (pentru Korrawi):

Adica la calculatorul meu ar merge un i5? si placa aia video?

| Korrawi a răspuns (pentru tiby256):

Placa video iti merge, i5 nu are cum sa mearga, tu ai socket 775 si i5 este pe socket 1155. Ai putea sa faci upgrade la placa video deocamdata, si peste 3 4 luni sa schimbi si placa de baza+procesor+ram.

12 răspunsuri:
| Beretta a răspuns:

Http://www.dc-shop.ro/......-256bit-l/ o placa extrem dr buna tinand cont de pret/performanta, cat despre procesor bugetul si daca ai placa de baza deja sau vrei sa iti cumperi una noua

| tiby256 explică (pentru Beretta):

Eu am procesor dual core 2.5 Ghz da as vrea unu mai bun...

| Beretta a răspuns (pentru tiby256):

Da ce socket e procesorul acesta? Poti sa dai numele exact al lui?

| tiby256 explică (pentru Beretta):

System Information
Time of this report: 4/1/2013, 17:06:44
Machine name: TIBI-PC
Operating System: Windows 7 Ultimate 64-bit (6.1, Build 7601) Service Pack 1 (7601. win7sp1_gdr.130104-1431)
Language: English (Regional Setting: English)
System Manufacturer: MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LTD
System Model: MS-7529
BIOS: Default System BIOS
Processor: Pentium(R) Dual-Core CPU E5200 @ 2. 50GHz (2 CPUs), ~2. 5GHz
Memory: 2048MB RAM
Available OS Memory: 2048MB RAM
Page File: 3416MB used, 678MB available
Windows Dir: C:\Windows
DirectX Version: DirectX 11
DX Setup Parameters: Not found
User DPI Setting: Using System DPI
System DPI Setting: 96 DPI (100 percent)
DWM DPI Scaling: Disabled
DxDiag Version: 6.01. 7601.17514 32bit Unicode

Display Devices
Card name: ATI Radeon HD 3800 Series
Manufacturer: ATI Technologies Inc.
Chip type: ATI display adapter (0x9505)
DAC type: Internal DAC(400MHz)
Device Key: Enum\PCI\VEN_1002&DEV_9505&SUBSYS_040110B0&REV_00
Display Memory: 1787 MB
Dedicated Memory: 1019 MB
Shared Memory: 767 MB
Current Mode: 1360 x 768 (32 bit) (60Hz)
Monitor Name: Generic PnP Monitor
Monitor Model: W1941
Monitor Id: GSM4B91
Native Mode: 1360 x 768(p) (60. 015Hz)
Output Type: HD15

| tiby256 explică (pentru Beretta):

System Information
Time of this report: 4/1/2013, 17:06:44
Machine name: TIBI-PC
Operating System: Windows 7 Ultimate 64-bit (6.1, Build 7601) Service Pack 1 (7601. win7sp1_gdr.130104-1431)
Language: English (Regional Setting: English)
System Manufacturer: MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LTD
System Model: MS-7529
BIOS: Default System BIOS
Processor: Pentium(R) Dual-Core CPU E5200 @ 2. 50GHz (2 CPUs), ~2. 5GHz
Memory: 2048MB RAM
Available OS Memory: 2048MB RAM
Page File: 3416MB used, 678MB available
Windows Dir: C:\Windows
DirectX Version: DirectX 11
DX Setup Parameters: Not found
User DPI Setting: Using System DPI
System DPI Setting: 96 DPI (100 percent)
DWM DPI Scaling: Disabled
DxDiag Version: 6.01. 7601.17514 32bit Unicode

Display Devices
Card name: ATI Radeon HD 3800 Series
Manufacturer: ATI Technologies Inc.
Chip type: ATI display adapter (0x9505)
DAC type: Internal DAC(400MHz)
Device Key: Enum\PCI\VEN_1002&DEV_9505&SUBSYS_040110B0&REV_00
Display Memory: 1787 MB
Dedicated Memory: 1019 MB
Shared Memory: 767 MB
Current Mode: 1360 x 768 (32 bit) (60Hz)
Monitor Name: Generic PnP Monitor
Monitor Model: W1941
Monitor Id: GSM4B91
Native Mode: 1360 x 768(p) (60. 015Hz)
Output Type: HD15

| FaraZahar18 a răspuns:

Procesor -> http://www.emag.ro/......EK8JDBBBM/
placa video -> http://www.emag.ro/......E799TBBBM/

cu astea o sa-ti mearga jocuri noi la cerinte medii sau low.

| FaraZahar18 a răspuns:

Oups! am crezut ca intre 80-120 lei. in fine, gasesti specificatii pe site la eMAG. succes

| tiby256 explică (pentru FaraZahar18):

Zim o placa video buna laughing cu buget intre ce am zis eu si iti dau funda laughing da sa fie buna laughing sa nu am problema cu ea cel putin 4 ani

| ily10 a răspuns:

Http://www.emag.ro/......E5LPKBBBM/ cu asta sigur iti va merge orice joc si placa de baza uite aici http://www.emag.ro/......EMYKKBBBM/

| tiby256 explică (pentru ily10):

Dar vreau procesr, nu placa de baza, nu se poate procesor separat?laughing