| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Vreau sa imi cumpar si eu un calculator si vreau parerile voastre.In mare parte PC-ul il voi folosi pentru gaming si streaming am un buget de 1800 Ron max! (stiu este cam mic).
M-am gandit sa imi iau un Amd fx6300, dar vreau sa stiu cam ce componente ati mai adauga, pe langa asta m-am gandit sa imi iau un HDD second hand, poate ies mai ieftin.

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Cu ăsta, poți juca cam orice joc din prezent. Nu pe toate cu detalii și rezoluție la maxim, dar majoritatea da.

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/996545/

6 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

E adevarat ce spui, buget limitat, dar incearca sa-ti configurezi TU PC-ul! Iar ca un sfat cauta sa ai procesor I5 sau I7 si o placa video cu cel putin 2 GB iar memorie 4 GB RAM daca esti fan gaming! Cat despre HDD, recomand un SSD pentru sistemul de operare si un HDD pentru arhiva/fisiere/documente/etc.Dar si un procesor I3 poate sa-ti satisfaca nevoile.Acum depinde la ce gaming-uri te intinzi(grafica/rezolutie/rapiditate)

| Gabitzu246 explică (pentru stlucian):

NU sunt un Fan boy Intel sau amd, dar cred ca pentru ce vreau eu sa fac un fx 6300 este de ajuns avand in veder raportul calitate-pret.

| RaduTN a răspuns:

Salut Gabi. Ia-ti un procesor i5 2.0 GHz. Un HDD de 500GB-1TB. Placa video de 2GB. Memoria RAM sa fie de 6GB. Cu acest sistem te poti juca ultimele jocuri aparute fara problema. Si ar cam costa 18-20Milioane calculatorul. Poti sa-ti cumperi HDDul, RAMul la mana a doua sa castigi ceva bani in plus.

Bft wave

| Ciobanu_Gabi_1990 a răspuns:

HDD vand eu il pun marti la vanzare pe OLX are un TB si il vand cu un 150 lei