| Zeea a întrebat:

Vreau sa reinstalez windows 7 pentru ca am bagat virusi in pc sad si nu stiu de unde sa iau un tutorial sigur pentru ca nu am CD sau un stik USB cu windowsul descarcat. Daca se poate cat mai repede!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cel mai curat:
https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows7
Trebuie sa ai cheie (licenta).

Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai simplu este sa scapi de virusi.
Da click aici, urmeaza instructiunile si calculatorul tau se va scana si devirusa:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner

| LoVeMoThErS a răspuns:

Te duci la un prieten, ruda, cunostinta si il rogi frumos sa te lase 30 min la PC-ul lui.
Daca doresti sa fii legit te duci pe site ul celor de la Microsoft, mai exact acest link: https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows7
Cumperi o licenta/cheie pentru Windows 7, ce versiune doresti.
Descarci imaginea ISO, dupa ce ai descarcat o, faci un stick bootabil cu acea imagine ISO
Pentru acest lucru eu recomand Rufus, nu am intampinat probleme cu el, si il folosesc de vreo 3 ani.
Deschizi aplicatia,selectezi imaginea ISO de mai devreme, iar mai jos ai doua metode de partitionare MBR sau GPT, aici depinde ce BIOS ai, daca e Legacy sau UEFI.
Dupa aceasta intri in BIOS, selectezi sa booteze de pe stick si dai F10 si "Save and exit"
(daca nu te descurci lasa modelul placii de baza si te pot ajuta si cu setarile de BIOS)
Dupa aceea pasii sunt usori...
Despre Windows fara licenta nu putem discuta aici pentru ca este catalogat ca fiind piraterie iar TPU interzice acest lucru.

| Zeea explică:

Stick*