| Jojo1769 a întrebat:

Doresc sa cumpăr un obiectiv e mount. Vreau sa știu dacă e full frame, merge și pe aps-c? Mulțumesc mult! ❤️

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Poti pune si pe FF obiectiv de crop atata timp cat setezi din aparat in loc de fx, dx.

| NLS a răspuns:

Obiectivele FF (Full Frame) merg pe aparate cu senzori APS-C (crop), se va modifica doar factorul de crop/multiplicare.

Invers e mai nasol, nu poți pune un obiectiv cu crop pe un aparat cu senzor FF.
Fie nu va funcționa deloc, fie imaginea rezultata va avea în ambele părți niște zone negre/intunecate.

Bineinteles, montura trebuie sa fie identica, (sau e nevoie de adaptoare).