| anonim_4396 a întrebat:

De curand mi-am cumparat un aparat foto Reflex Nikon D3200 si vreau sa cumpar un al 2 lea obiectiv am vazut 2 care m-ar interesa dar nu stiu care ar fi mai bun.Unu e de la NIKON AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF-ED VR si cel de al 2 lea e de la tamron care e acesta TAMRON SP AF 70-300mm F/4-5.6 Di VC USD Nikon.Adevaru k cel de la Nikon e cu 200 euro mai mult ca cel de la tamron dar vreau sa stiu daca chiar ar merita banii aceia.Multumesc

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Atat 70-300 vr de la Nikon, cat si 70-300 vc de la tamron sunt doua obiective foarte bune, dar diferenta de pret se regaseste in calitate, modelul de la Nikon, fiind in opinia mea cel mai bun tele de pana in 1000 €.
Diferenta nu este atat de mare pe cat spui, ambele avand pana in 31 decembrie reducere 15%, astfel gasesti Nikon 70-300 la 1900 de lei:
http://www.f64.ro/......gine-.html
Si Tamron 70-300 la 1450 lei:
http://www.f64.ro/......nikon.html

Daca folosesti tele, 70-300 e un obiectiv pe care o sa-l ai mult timp in trusa, dar ar trebui totusi sa te gandesti si pe ce fotografie vrei sa te axezi cu accesoriile aferente.
Astfel, pentru portrete sau in general fotografie in lumina scazuta te poti uita la 35, 50, 85mm f/1.8 sau chiar f/1.4, obiective fixe si foarte luminoase.
Sau ceva mai exotic precum un fisheye.

3 răspunsuri:
| adriang95 a răspuns:

Tamronurile sunt cunoscute ca nefiind chiar excelente, deci alegerea este clar Nikon

| DV a răspuns:

Alegi ce vrei si oricum e foarte bun

| DyaDeea a răspuns:

Eu iti spun ca merita, e foarte bun...e alegerea ta happy