| StaiCaTrag a întrebat:

Vreau sa va spun ca undori mi se restarteaza calculatorul dar rar se intampla iar daca ascult muzica in momentul in care incepe sa se restarteze incepe sa caraie (baraie, scartaie) boxele sau castile depinde la ce ascult si in momentul in care isi da restart se face ecranul albastru di scrie sus ceva dar nu stiu ce pentru ca nu apuc sa citesc trece repede scrisul apare doar sus vreo doua randuri deci se restarteaza automat. Cine ma poate ajuta funda+vot:*! Va multumesc!:*

Răspuns Câştigător
| Radu1299 a răspuns:

Virusul se numeste BSOD(blue screen of death)
Am si eu virusul asta....Incearca sa reinstalezi windows sau daca nu merge du-l la devirusare la un specialis(Asa o sa fac eu). Virusul poate afecta in cele mai mari proportii Hardware si restul poate afecta placa video etc. fundita?

4 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Poate fi din cauza virusilor sau a diverselor programe instalate aiurea. Daca nu ti se deschide taskmanagerul atunci sigur ai calc virusat.
Pentru optimizarea windows ului poti sa folosesti ccleaner.
Uite aici un tutorial: http://www.tutorialepc.ro/ccleaner-optimizare-sistem-de-operare.html

| StaiCaTrag explică (pentru jabiilord):

Ce este taskmanagerul? adica unde il pot gasi sa vad daca se deschide?

| monstrulet a răspuns:

Nu e neaparat de la virusi. Poti sa ai o problema cu driverii sau windowsul.
Exista un programel bluescreen view cu care poti sa vezi codul erorii din bsod, apoi il cauti pe net sa vezi din ce cauza iti da eroarea respectiva.
(ca sa fii sigur ca nu ai virusi instaleaza malwarebytes free sau avast free si scaneaza tot pc, n-are rost sa dai bani la service daca te descurci sa-l repari singur)

| StaiCaTrag explică (pentru monstrulet):

Multumesc frumos