| silentllgro a întrebat:

am instalat ieri windows-ul la un prieten, dupa ce am terminat am inceput sa ii pun driverele, am terminat.dar vad ca nu ii merge sunetul, nu e problema cu windowsul deoarece si eu il folosesc de 2, 3 ani tot acelasi, si cred ca nici cu driverul..nu am intampinat nici o eroare in timpul instalarii, in My >Computer--Manager...pare totul in regula, am incercat sa dezinstalez driverul si sa il pun iar.dar degeaba. Ma poate ajuta cineva?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Asta se întîmplă cînd apucă cei ce cred că știu repara calculatoare la reparat calculatoare... Dacă nu știți face asta nu faceți că stricați.
Ce Windows e vorba?
Dacă e Windows 7 atunci NU de pe net se descarcă driverii ci din automatic update-s.Asta e una.
Doi proveniența Windows-ului.Precis l-ai furat că așa ai auzit ca se face deși Windows 7 este disponibil legal și se poate folosi legal și un an, dar voi îl loader-iți degaba, ca vă credeți hackeri, virusând sisemul și datele din acesta.Prost din matriță.Că ție îți merge asta nu înseamnă ca și la altul o să îi meargă. Astea îs românisme.
Dacă e Windows XP, ai făcut o prostie mai mare ca tine ca i l-ai instalat.De ce? citește aici:
http://www.microsoft.com/en-us/windows/enterprise/endofsupport.aspx
În situațiile astea TREBUIE sa știi ce sistem de operare să instalezi pentru ca sistemul să funcționeze normal, nu forțat. Dacă e hardware de XP NU ai ce căuta cu Windows 7 sau 8.1 sau 8.Riști să îi strici calculatorul.
Verifică volumul să nu fie dat pe mute sau la minim.Verfică cum îs mufele de la audio în calculator.
Verifică ca versiunea de driver să fie 100% compatibilă cu sistemul.Chiar dacă în device manager dă totul bine.
Succes și pe viitor nu te mai băga unde nu știi ca strici.

| silentllgro explică (pentru DeyCj):

Da...xp sp2 i-am pus, am verificat volumul, de mufele audio nu se pune problema ...nu pot modifica setarile de la volum, nu-mi da voie. iar driverele le-am instalat cu driver slim.
Alt windows nu cred ca ii permite pc-ul. pentru windows 7 nu are destul ram. iar despre windows 8 nu stiu prea multe.

| DeyCj a răspuns (pentru silentllgro):

XP cu SP 2 este istorie de 10 luni.Deci problema se explică. Porcăria aia de aplicație folosita ți-a instalat versiuni vechi de drivere, care sa fie compatibile cu sistemul, dar real nu mai au suport din partea producătorilor. Ceea ce rezulta esecul functionarii acestora.Deci dacă nu este gamer atunci revino cu detalii și te ajut cu o distribuție linux.

| silentllgro explică (pentru DeyCj):

Nu are el habar de linux...eu vreau doar sa ii fac sunetul sa mearga, nu sa schimb windowsul..nimic altceva, daca poti sa ma ajuti spune-mi. daca nu, asta e! Merci

| DeyCj a răspuns (pentru silentllgro):

Windows-ul ăla NU mai are suport tehnic. Știi ce înseamnă aia? Nu știi dară.Aia înseamnă că driverii NU sunt compatibili cu sistemul de operare ca producătorii de hardware au retras suportul tehnic de 10 luni pentru XpSP2.Deci că vrei sau nu tot la resotare ajungi.Degeaba te încăpățînezi ca cică la tine o mers.Astea îs românisme.O mers acum 2 ani cînd XP SP 2 avea suport tehnic.Aia îi istorie!, la fel cum va fi și cu XP cu SP3 din aprilie.
Să vă fie clar Windows este soft proprietar Microsoft iar ei pot sa facă ce vor cu el ca este al lor.Voi doar îi furați dreptul de utilizar, așa cum precis ai făcut și tu, sau mai grav(mai mult ca sigur) deții o copie de Windows contrafăcută, ceea ce NU e tot una cu piratul.
Deci nu am cum să t ajut numai cu resoftare cu linux.De la Windows 7 sa îți iei glandul, dacă nu are bani de upgrade hardware.
Succes

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

O să aibă habar că e la fel de usor de utilizat ca și Windows-ul. Ceea ce știai despre Linux e istorie de 14 ani.Un sistem de operare bazat pe Linux este mult peste Windws, atât la fiabilitate cât și la securitate. WinuX de exemplu rulează pe 20 de calculatoare ce au avut Xp, deorece ăsta e scopul pentru care am creat și mențin aceasta distribuție.Totul legal și gratuit