| robby212 a întrebat:

Am o imprimantă Canon MX395.Problema mea este că am refillat cartuşul negru, iar acesta nu era 100% gol, ci mai era puţin în el.Imprimanta arăta un semn de exclamare asupra lui.
Bun.Am reîncărcat cartuşul cu o cerneală recoma dată de un specialist, apoi am introdus cartuşul în imprimantă, apăsând după pe butonul de resetare, dar fără nici un răspuns din partea acestuia.
Problema mea este că, pentru a copia anumote pagini negreu sau a printa paginile negre, îmi ia din tuşul color, ci nu din cel negru.
Ce e de făcut? Nu am făcut resetarea bine?
Cel mai detaliat răspuns primeşte funda.

2 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Fiecare cartuş are câte un cip, la unele nu se pot reseta cipurile, sunt diferite metode, asta e naşpa la aceste imprimante mai noi, imprimante ieftine şi cartuşe scumpe.

| dannyel86 a răspuns:

Canon are si un soft instalat pe pc sau laptop, dupa caz. Din sistem (Windows), in setarile imprimantei sau prin acel soft, poti seta cu care din cartuse sa lucrezi. Daca e la Color, vor functiona amandoua. Daca e la Black (sau Color Off - vezi exact in setarile din Windows), va lucra doar cu cel negru, cel color fiind oprit, indiferent daca cartusul negru are sau nu cerneala in el. E valabil pentru toate imprimantele.