| bogdanbocaful a întrebat:

Buna ziua am o placa video gtx 560 msi dual forrzr si imi face artefacte si cand dau sa caute artefactele nu imi gaseste niciuna zice totul e ok, artefactele apar in cateva jocuri acc 2, 3, fallout 3, gta 4 restul sistemului e un 3 2120 si 8 gb hyperx Kingston 1600 pusi pe 1333 cat suporta procu, as vrea sa stiu daca artefactele pot fi cauzate de monitor care are aproape 10 ani vechime e un lcd1560nx de la NEC multumesc! astept raspuns.

2 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Depinde cum arata acele artefacte.
Stiu ca niste dungi, culori aiurea sau niste ape faceau cablurile vga (presupun ca asta ai la monitor deci in primul rand incearca sa il schimbi).
Poate sa fie si vina placii video si e posibil ca artefactele sa apara doar in momentul in care aceasta se incalzeste.

| bogdanbocaful explică:

Prietene, placa video e maxim 70 grade in full load mai mult na depasit niciodata, monitrul are vga si dvi eu sunt pe dvi arefactele sunt cam asa stau un fallout 3 merg linistit in desert si vad o vegetatie flori pietre trebuie sa stau langa ele sa astept sa se finiseze, culori aiurea nu au aparut inca, cablu dvi e ok nu stiu incerc sa testez la un prieten sa vad daca el poate fi cauza in rest sursa mea e 480w-550 maxim e o semi pocnitoare dar face fata, in ati tool imi spune ca nu imi gaseste artifacte dupa 10 mine de cautat.Multumesc totusi acu ma uit la un monitor nou oricum...