| Alexander2013 a întrebat:

Am o problema cu internetul. Dupa 5-10min reusesc sa am un ping urias oriunde. fie in jocuri. fie pe browser. oriunde. Se face un lag din cauza ping-ului. logic.
Am reinstalat router-ul, dar tot am aceste probleme. Un mic sfat sau ceva?

Netul este de la rds. daca va ajuta cu ceva. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Okkultist a răspuns:

Buna ziua,

Problema... poate avea cauze multiple, cele mai frecvente sunt:
1Vechimea aparatului wifi.
2. Vechimbea pc-ului
3. Probleme de retea locala
4. Afectarea unui component de conexiune 9mufa, pc, placa de retea9 etc.

Cel mai bine, pentru a economisi timp, si. fara a va face draci este sa contactati o echipa de teren RDS, pentru rezolvarea problemei.
Va fi verificata si inlocuita mufa, conexiunea din bloc samd.
Daca actionati, problema va fi remediata in maxim 24 de ore, teoretic; eu nu am avut probleme cu promptitudinea lor.

O zi frumoasa, sper ca v-am ajutat; asta in urma informatilor prezentate de dvs!

2 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

Esti! prea! departe! de! router! du-te mai aproape de el! greu? daca e dusa placa de retea ia un adaptor usb de +5db 1000 mw si te-ai scos. Netu pica de obicei cand e prea departe routerul si placa de retea se chinuie sa pastreze conexiunea. Vezi ca daca ai windows 7 si iti arata 5 linii nu inseamna ca sunt chiar 5 poate fi 1 sau 2. E bug de windows 7 la wifi (da nu-i bai) eu am tp link software unde-mi arata exact semnal strenght. Si culmea am 3 linii in casa la 8 metrii de router si asta pentru ca sunt 2 pereti intre noi. Si am fken adaptor usb de 1Wat cu 2 antene omni de +5db si tot nu baga 5 linii. Hehe da cand am pus antene de +3db avea 5 linii. Da nu stau eu cu antene de +3 dupa aia nu mai vad netu la vecini, place sa vad in bara 20 de wifi's =)

| Alexander2013 explică (pentru DryIce):

Prietene. Netul e direct prin cablu. Am incercat atat prin router cat si direct de la ei. Aceeasi problema. Am acest pc de. 5-6luni cu piese noi. Problema a inceput de cand s-au apucat "mesterii ingeniosi" sa lucreze la ora 23, ora 00. Si de faza ca sunt departe de router. nu sunt atat de autist sa nu imi dau seama cand asta e de vina.