| podina a întrebat:

Buna ziua!
Am o problema cu PC-ul, il pornesc si nu apare nimic pe monitor (becut ramane portocaliu ca si cum nu ar primi semnal), daca conectez monitorul pe placa de baza, merge. Am incercat si cu alta placa video si tot nu merge...am mai patit o data si era de la sursa, insa, acum nu cred pentru ca sursa este noua, cumparata acum 1/2 luni (180 lei, daca are vreo relevanta). Cine se pricepe va rog sa ma ajutati!

3 răspunsuri:
| Gabitzu246 a răspuns:

Probleme incompatibilitate dintre procesorul grafic din cpu si placa video, daca le-ai si specifica numele ar fi mai bine, oricum pun pariu ca este procesor AMD si placa video NVidia, oricum incearca sa mai restartezi de cateva ori pc-ul sa scoti placa video si dupa sa o bagi inapoi, sa scoti bateria de la CMOS si sa o bagi inapoi, sa scoti ramii si dupa sa ii bagi inapoi, m-am intalnit si eu cu problema asta.

| podina explică (pentru Gabitzu246):

Procesor Intel core 2 duo 2.66 si placa video geforce 8800 gts 320 mb

| Vofuse a răspuns:

In primul rand sursa e cam ieftina, dar nu cred ca e de la ea. Verifica cablul. Ce placa video ai si ce monitor?