| User234588 a întrebat:

am un amplificator Sony str de245, problema este cu partea frontala adica cu butoanele, apas pe un buton ia comanda alt buton dar daca insist isi revine... pentru câteva secunde oare unde ar fi problema? Încă nu l-am desfăcut sa vad ce si cum astazi ma voi ocupa de el pana atunci aveti ceva idei?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu prea (un touch defect, cel mai probabil) - dacă ai nevoie de manual de service, găsești aici:
http://www.hifiengine.com/manual_library/sony/str-de245.shtml

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns (pentru mihai69):

Frate,daca nu stii, nu comentezi.
Care touch, te ai uitat macar la amplificatorul ala, s au vorbesti sa nu adormi?!

| mihai69 a răspuns (pentru Sibiescu_Ionut_1993):

Acele butoane de pe panuol frontal au în spatee lor niște touch-switch-uri. Dacă TU nu te pricepi, nu te lua de alții doar pentru că ți se pare ție că opinia lor e greșită.
Ți-am dat link spre manualul de service, pune mâna și vezi ce are acolo!

| User234588 explică (pentru mihai69):

E ok mersi problemă este alta cand le acționez acționează alt buton... dau pe bas imi acționează surround

| mihai69 a răspuns (pentru User234588):

Butoanele alea sunt pe o placă de circuit imprimat, care dacă nu e bine fixată se poate îndoi și „forțează" un cu totul alt buton să facă contact. O altă posibilitate (mai probabilă în opinia mea) este că acolo e de fapt o tastatură care seamănă cu cele de calculator / telefon (din ălea mai vechi, cu butoane) etc. care are linii și coloane care sunt „citite" secvențial dacă există vreun contact la vreuna dintre intersecții. Și dacă se întâmplă un scurt între aceste trasee, procesorul care analizează starea butoanelor va fi „băgat în ceață".
Și tot la dezasamblare ajungi, cu schemele în mână...

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns (pentru mihai69):

Sunt niste switch button uri normale, ce touch switch?

| mihai69 a răspuns (pentru Sibiescu_Ionut_1993):

Http://sportsbil.com/sony/STR/STR-D/STR-DE245_DE345_v1.0.pdf (pagina 14 și 15, ca să nu cauți prea mult).
Sunt touch switch-uri (ca alea din orice mouse).
Sunt grupate pe 4 intrări de convertor analog numeric și „citirea" butonului apăsat se face prin conversia tensiunii ce ajunge la pinul respectiv al controllerului de sistem (și driver de tub fluorescent afișaj) IC 103 / uPD780205GF într-o valoare numerică de la 1 la 9 și acționarea în consecință a unor comenzi prin pinii săi de ieșire corespunzători.