| Taipan19 a întrebat:

Buna ziua.
Am un laptop Asus fx507vv4 achizitionat in iunie 2023 si se descarca bateria foarte mult cand e oprit, de exemplu de la 100 % incarcat l-am gasit la 75% dupa 4 zile sau de la 100 % la 15 % dupa 2 saptamani fara sa l pornesc in acest interval.
Vreau sa stiu daca e normal asa, cei care au laptop Asus daca imi pot spune cum e la ei.
Cei de la asistenta clienti zic ca e normal ca un laptop sa se descarca si cu 10 procente pe zi daca e oprit.
Multumesc

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este normal, daca laptop-ul este lasat in regim "Standby" (nu complet oprit sau in hibernare), cand laptop-ul consuma chiar pana la 10% din puterea normala de functionare.

| Taipan19 explică (pentru Bula):

Nu in standby ci oprit cu shut down

| literallythesamebruh a răspuns:

Este un proces normal al unei baterii, mai ales când vorbim de mai multe zile în care nu este încărcată, precum în cazul tău. Nu ar trebui să o afecteze în mod special dacă încarci laptop-ul corespunzător.