| anonim_4396 a întrebat:

De ce imi creste temperatura procesorului de la laptop pana la 60% cand ma umblu pe net si cand nu ruleaza niciun program ramane la 43 sau 41% folosesc windows 10 pro x64

Laptop HP 15-g011sq

Procesor: AMD A8-6410 Quad-Core

Placa video: AMD Radeon 8570M

SSD: Sandisk 120 gb

HDD: Seagate 1 TB

Ram: 4GB DDR 3

Cum pot ameliora problema temperaturi din procesor?

6 răspunsuri:
| nelyjoly a răspuns:

Opreste programele care pleaca o data cu windows-ul. Intri in Start>>Run>>msconfig si la rubrica start up vei vedea o lista. Din acea lista debifezi programele care nu doresti sa inceapa a rula in momentul cand se deschide windows-ul, Dai apply si ok. Modificarile intra in functiune abia dupa ce dai un restart la windows.

| nelyjoly a răspuns:

Mai poti sa dezactivezi si servicii ce nu-ti folosesc. Vezi aici ce servicii se pot dezactiva in conditii de siguranta; https://www.digitalcitizen.ro/......siguranta.

| PainTech a răspuns:

Salut!
Ar fi extrem de util daca ne-ai spune temperatura in grade, nu in procente. In orice caz, pare o temperatura normala. Chrome consuma un munte de resurse.
Daca tot esti ingrijorat, poti cumpara un cooling pad, dar nu este absolut necesar.

| Xenoverse a răspuns (pentru PainTech):

Scuze, am scris de pe telefon si tot vedeam procentul de la bateria si apoi am confundat gradele cu procentul.

| flixbuster a răspuns:

Din cate vad, Tmax la CPU-ul tau este de 90°C : http://www.cpu-world.com/CPUs/Puma/AMD-A8-Series%20A8-6410.html

La 60°C n-ai nici o treaba. Ca idee, CPU-urile de laptop sunt facute sa ruleze mai hot ca racirea e mai complicata fata de desktop.

Daca vrei sa fii sigur ca nu ai nici o problema, ruleaza un Prime95 in Torture Test macar 1 ora (ideal 24 ore, daca ai timp). Daca nu-ti crapa in Prime95, sigur n-are nimic.

| Mcboss05180 a răspuns:

1. Nu stiam ca temperatura se masoara in procente.
2. Nu e normal ca procesorul sa fie solicitat 41% daca nu ruleaza niciun program. Ai incercat sa deschizi task manager sa vezi de ce procesorul e asa de incarcat?