| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!

Am windows 7, as dori sa stiu : care este diferenta intre shut down and slep? cum e mai bine...

4 răspunsuri:
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Shut down opreste calculatorul
Sleep "adoarme" calculatorul. Adica nu il opreste. Este la fel ca Stand by

| blackbomb a răspuns (pentru TechnologyWebBrowsing):

Deci ar fi mai bine sa ii dau shut down, nu?

| trolololo a răspuns (pentru blackbomb):

Shut down - îl oprește de tot.
Sleep - îl oprește (nu o sa se învârtă nimic în el, ventilatoare și HDD), însă îl vrei putea deschide în câteva secunde, apăsând pe mouse sau o tasta. Nu vei putea asculta muzica, tteo92 nu are nici o treaba.

Faci cum vrei, eu peste noapte ii dau Shut Down, iar ziua dacă nu am treaba cu el câteva minute, ii dau sleep, se mai răcește și el. Apoi apăs pe mouse și în 5 secunde e gata de folosire.

| tteo92 a răspuns:

Salut!
shut down, este pentru al oprit de tot, si slep, in general se pune pe slep at cand vrei sa dormi cu muzica si sa nu te deranjeze lumina de la monitor... bafta!