| Andreeyi15 a întrebat:

as vrea daca se poate sa ma lamureasca cineva de ce atunci cand pornesc computer-ul nu imi arata nimic, nici bios nimic si imi arata pe ecran ceva abia cand apare windows screen-ul.Am avut ceva probleme la el si am schimbat placa de baza si hard disk-ul si nu stiu de ce face asa.

Multumesc anticipat.Dau funda

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu e ceva anormal sa nu iti apara nimic inainte de windows startup. Daca vrei sa intrii in BIOS trebuie sa tii apasat una din tastele F2, F8, F10, F12 sau DEL (cand deschizi PC-ul, inainte sa apara windowsul)... In functie de brand.

| Andreeyi15 explică (pentru CuriousStuff):

Ok mersi, si daca cateodata scoate un sunet, ca un zumzait, e iar ok sau trebuie sa ma uit in el sa verific?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Andreeyi15):

Zumzaitul cel mai probabil e de la ventilatoare. Dau semne ca agata undeva si nu mai sunt in pozitie buna. Daca o sa il folosesti mult s-ar putea sa se strice ventilatorul si asta nu ar fi o mare problema dar nu o sa mai aiba cine sa-ti raceasca acea componenta (depinde ce ventilator e) si se poate arde. Cel mai bine ar fi sa mergi sa il vada cineva sau daca vrei si nu mai e in garantie poti sa te uiti tu, sa asculti ce ventilator zumzaie si poate il poti rezolva chiar tu.