| alasca444 a întrebat:

Buna Ziua. As vrea sa achizitionez o placa video. Am ca procesor un I5 6402p si 8gb ddr4. Eu as vrea sa cumpar un gtx 970. Dar m-am gandit sa astept pentru 1060. Oare merita mai mult 1060? De la Amd ma gandeam doar la RX 480. Dar am auzit ca are ceva probleme. Voi ce ziceti?

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu mai are probleme, au rezolvat cu driverele noi AMD. Rx 480 e foarte ok, dar cred ca merita sa astepti si 1060-ul ca sa poti sa alegi pe aia mai buna dintre ele. GTX 970 sub nici o forma, e trecut acusi. Asteptarea e numai buna, ca or sa mai apara si mai multe 480-uri cu racire custom intre timp.

| ubox7007 a răspuns:

In opinia mea, nu prea conteaza, ambele gpu-uri sunt foarte bune (dintre cele 2 nVIDIA, eu unul am auzit parca ceva de o placa amd, dar nu stiu exact care, era vorba de consum cv, ca ai nev de o placa de baza foarte buna dar si asa parca era cv, o facut linustechtips (un canal pe youtube) un video parca despre asta. Acuma uitate ca atunci cand apare noua placa nVIDIA, poate se ieftinesc astea mai vechi, desi nu s-au ieftinit in trecut decat la 3-6 luni dupa aparitia noilor placi... deci, faci cum doresti, gen nu astepta pana la pastele cailor, daca nu esti sigur, dar alege nVIDIA (nu sunt fanboy, am amd gpu, dar cred ca e alegerea mai buna, acuma)

| alasca444 explică (pentru ubox7007):

Deci 1060 sau 970? 1060 apare aprox pe 20 iulie

| ubox7007 a răspuns (pentru alasca444):

Daca apare pe 20 mai asteapta, doar nu mori happy si iei cea mai buna in bugetul pe care il ai, adica daca ai bani de 1060 iei 1060

| bugativeyRO a răspuns:

Buget? E diferenta mare oricum intre 1060 si rx 480 deci nu prea pot identifica bugetul. normal ca m-as duce pe un 1060 in locul unui 970 sau rx 480.

| alasca444 explică (pentru bugativeyRO):

Bugetul este de 14-16 milioane pentru placa

| ovidiu68 a răspuns:

Gtx 970 este mai buna decat RX 480 si mai slaba decat gtx 1060 insa este foarte compatibila cu procesorul pe care il ai acum.

| George9013 a răspuns:

Mai bine iti iei GTX 1080. o am si e super calitatea video... o recomand. isi merita banii