| AndreiPAL21 a întrebat:

Buna Ziua, as vrea sa stiu care placa video dedicata e mai buna: amd radeon rx 470 4gb sau nVIDIA gtx 1050 ti 4gb

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Dintre cele expuse dezbaterii de catre tine 1050ti este mai puternica.

| IIIshaneIII a răspuns:

Mergi pe amd 128bit ai nvidiei se simt in sensul rau. si am placa nVIDIA in pc stiu ce spun

| Rapsam a răspuns:

Salut. e mai bun un rx 570 nu 470. decât un 1050 și mai ieftin cu 100 lei. poți să te uiți la niste benckmarcuti pe yt. Caută rx 570 care e undeva la 750 lei sau 580 la 900 max sunt mai bune decât 1050ti 4 GB și mai ieftin. Scrie 1050 vs rx 570 și vezi diferențele în jocuri. Așa alegi o placa video

| Simpatic a răspuns (pentru Rapsam):

Din punct de vedere al testelor asa este dar din punct de vedere a fiabilitatii? Ca sa zic asa depinde cine face cipsetul ca 1050ti produs de Nvidia e una si e de calitate iar produc de o firma noname e alta, de aceea si pretul mai mare fata de AMD Radeon, care au cumparat radeon de la ATI.
Nvidia sigur este peste Radeon parol amd la placi GPU, ca si know-how ca si tehnologie.AMD detine monopol alaturi de Intel la procesoare (CPU).
Vezi ca multi gresim consideram la procesoare (CPU) ca AMD este mai tare doar ca are frecventa mai mare si toate banckmarcurile acestea asta masoara puterea si iar puterea, dar un amd nu stie sa faca ce face i7, i9 de la Intel. Nu totul e forta bruta...mai conteaza si creierul.