| Sadop a întrebat:

Buna ziua!
Astazi am primit router-ul de la RDS.
L-am configurat, insa pentru a putea sa intru pe internet de pe tableta in router trebuie sa bag si cablul de la internet si unul in LAN? Pot avea internet si pe calculator daca firul e bagat in router?

Răspuns Câştigător
| SasNetRomania a răspuns:

1) ce router este? daca e router doar pentru lan nu are wireles, deci trebuie si un router wireles. zi-mi modelul.
2) daca e router cu wireless poti coencta pana la 50 de deviceuri wireless si 4 pcuri de odata!
3) routerul de asta este router, sa bagi cablul de net in el, mufa albastra si acolo sa il lasi! mai departe la pc din router legi pe mufa galbena pana la pc! si asa lasi, nu trebuie scoase si frecate.

| Sadop explică (pentru SasNetRomania):

Router home gateway zxhn h218n. Am facut asta, insa netul la pc nu merge. care ar fi motivul?

| SasNetRomania a răspuns (pentru Sadop):

Daca nu iti merge la pc, trebuie stearsa conexiunea cea "directa".
apoi setat in control penel la network asa:
click dreapta pe local area conection dai poperties.
dublu click pe version 4 si bifezi la ambele obtain ip automatically.
restartezi pcul si voila.

8 răspunsuri:
| CoL00SaL a răspuns:

Nu! pentu ca nu ai wireless la placa de retea!

| Sadop explică (pentru CoL00SaL):

Adica nu pot folosi si tableta si calculatorul in acelasi timp?

| lazy2000 a răspuns (pentru Sadop):

Poti folosi ori cate calculatoare tablete telefoane vrei tu in acelasi timp

| mariusika31 a răspuns:

Este foarte simplu! Bagi cablul de internet in router cum a spus si sasnet si il configurezi de pe tableta cum faci asta simplu intrii pe adresa ip a routerului care este 192.168.1.1 si acolo selectezi conexiunea PPOE unde o sa introduci user si parola de laa net, dupa ce ai configurat routerul conectezi PC-ul cu un cablu de retea care va pleca din router in el astepti 20 de secunde si conexiunea se face automat fara a mai face alte setari sau altceva si asa o sa ai net in acelasi timp si la tableta si la coms. sper ca te-am ajutat. funda?

| lazy2000 a răspuns:

Poti avea internet si pe calcurator si pe tel etc. pe orice vrei dar trebuie sa ii chemi pe aia care ti-au bagat netul deoarece iti trebuie o adresa IP care trebuie bagata in router sper ca te-am ajutat =D

| Valentin_Edy_1995 a răspuns:

Da, daca conectezi wireless-u in calculator