| catalin542000 a întrebat:

Bună ziua.
Aveți vbiosuri pentru a mina cu cât mai mult mh/s și cu cât mai mic consum w cu placi video RX580 8gb pulse (memorie tip micron)?

8 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Tu macar intelegi ce intrebi, ca noi nu... laughing mai incearca o data!

| InOrOut a răspuns:

Intreaba pe reedit sau stackoverflow mai bine.

| catalin542000 explică (pentru lpavel):

Da eu înțeleg! Ori te lași păgubaș, ori mai încerci tu odată,... sa înțelegi.winking

| NLS a răspuns (pentru lpavel):

Se refera la modificarea frecventei placilor video, pentru a atinge raportul optim dintre consum si eficienta (moneda virtuala minata, viteza de minare fiind exprimata in Mh/s).
Si eu am incercat sa minez cu 3x RX480 8GB, dar nu le-am modificat frecventa. M-am lasat pagubas dupa o vreme, fiindca in Germania e mai scump curentul.
Fine-tuning-ul ce trebuie facut placilor, consta in undervolting/coborât frecventa, pana consumul ajunge pe la 100W, si targetul de atins e 1300MHz sau pe aproape.

| lpavel a răspuns (pentru NLS):

Pai putea sa puna intrebarea mai explicit... cand pui o intrebare trebuie sa fi sigur ca intelege toata lumea daca vrei sa fi ajutat cu adevarat!

| lpavel a răspuns (pentru catalin542000):

De ce as incerca? citesc o singura data, daca nu inteleg, trec mai departe, nu eu am nevoie de ajutor happy

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Aha, pai eu am 10 placi rx 580 pulse și fiecare placa mizează cu 31, 4mh/s, viteza totala fiind de 314mh/s.
Consumul per placa este de 75w, deci un total de w consumați pe ora ar fi de 750w, care bănuiesc ca s ar traduce în 0. 75kw/h.

Deci am o viteza de 314mh/s la un consum de 750w/h.

Ma gândesc, se poate și mai bine?
Adica sa minez măcar cu aceeași viteza(ca să nu zic de viteza mai mate) dar sa mai reduc din consumul de curent?

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Cred ca mai bine nu se poate, eu nu scoteam mai mult de 80mh/s, deci vreo 27mh/s per placa.

La ce frecventa ruleaza placa si ce frecventa are memoria ei?
Obtii rezutate mai bune cu cat reusesti sa scazi frecventa core-urilor, insa sa cresti frecventa memoriei VRAM, si sa ramana totul stabil.