| Szonja a întrebat:

centrala Immergas merge toata ziua (90 sec. pauza, porneste iar...) incalzind casa mult peste temperatura reglata in termostat Auraton 2030 RTH (termostat pe 19, temp. 24). Aveti ceva sfaturi?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Seteaza termostatul sa declanseze functie de temperatura din camera. Se pare ca e programata sa functioneze functie de ore si nu de temperatura

| Szonja explică (pentru darrio2007):

Am pus termostatul pe manual (nu cred ar trebui sa tina cont de orele programate pe manual) setand temperatura dorita (21), insa centrala se aprinde in continuare, temperatura indicata pe termostat fiind peste 21 (24 grade).

| darrio2007 a răspuns (pentru Szonja):

Termostatul l-ai montat acum, de curand? Daca da, a fost de meserie cine ti l-a montat?

| Szonja explică (pentru darrio2007):

Nu este montat de curand. M-am mutat intr-o noua chirie, deci nu stiu alte detalii decat ca exista problema asta si inainte sa ma mut. Persoana inaintea mea stingea centrala complet peste zi. Am sa incerc si cu baterii noi noute, poate cele testate nu erau "pline", si eventual pusa centrala pe mod de vara cat nu sunt acasa, desi s-ar raci prea tare, fiind la casa si nu la bloc - ar fi greu apoi cu incalzitul.

Ar putea sa interfereze ceva la semnal, termostatul fiind pe wireless?

| Szonja explică (pentru Szonja):

Nu a rezolvat nimic schimbarea bateriilor cu unele noi (facut de-pairing si re-pairing). Imi poate spune cineva, daca opresc termostatul si receiverul complet si reglez din centrala temperatura apei la calorifere pe mic, rezolva problema? asta avand in vedere faptul ca centrala merge continuu pe mod de iarna cu pauze de 90 de sec. Temperatura apei la calorifere este momentan pe 50. Se poate seta pe sub 40? Stric centrala happy? Ajuta cu ceva in ceea ce priveste consumul?

| darrio2007 a răspuns (pentru Szonja):

Nu am auzit sa interfereze cu altceva. Doar, prin absurd, daca altceva lucreaza pe aceeasi frecventa cu termostatul wireless.

| francut a răspuns:

Nu iti cunosc casa. Fac presupuneri.
1. Termostatul este intr-o incapere mult mai rece decat restul casei. Iar centrala merge pana cand acea incapere ajunge la temperatura setata.
2. Revezi setarile termostatului pe zile si ore. S-ar putea sa fie altele decat cele stiute de tine.

| Szonja explică (pentru francut):

Multumesc pentru raspuns. Termostatul este in cea mai calda incapere dar se pare ca nu comunica cu receiverul. Bateriile la termostat au fost schimbate. A fost facut reset atat la termostat cat si la receiver si apoi un pairing, care parea ca a functionat, dar dupa 15 minute pierde iar semnalul de la termostat. Setarile la termostat sunt cele din fabrica dupa master reset, centrala insa nu se opreste la temperatura setata.

| darrio2007 a răspuns (pentru Szonja):

De obicei se monteaza in cea mai rece camera.