| Voicumrsgabriel13 a întrebat:

Buna ziua. Cineva a încercat aseară sa se conecteze pe profilul meu de Facebook. Însă am primit email precum ca s-a conectat și am dat ca "nu am fost eu". Și am primit un cod pe telefon pe care trebuia sa îl adaug pe site însă nu am adăugat acel cont. Nu am avut acces la nr telefon atunci. In sfarsit…. Contul mi-a fost blocat. După am reușit sa accesez nr de telefon și email. Am schimbat parola și degeaba … nu pot sa mai accesez Facebook. "Contul tău a fost blocat". Oare mai am șanse sa îl deblochez?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil n-ai inscris la setari adresa e-mail de salvare si nici telefonul nou.
Aceste "miscari" trebuie facute chiar la crearea contului.
Adresa de e-mail trebuie vizitata macar odata pe luna, iar numarul de telefon vechi inlocuit cu cel nou.

Toate acestea le-ai neglijat, iar acum nu mai este cale sa-ti recuperezi contul si ramai fara.
Ramane doar calea sa abandonezi contul si sa-ti faci un cont nou.

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa intrii in contul tau de pe un calculator, din browser.
1. Pregateste-ti telefonul cu numarul inscris in cont, sa-l ai la indemana
2. Scrii "numele" /adresa de e-mail
3. Dai click pe "Am uitat parola"
4. Alegi sa primesti cod de la ei
5. Introduci codul primit (la parola sau in campul cerut)
6. Intrii in cont si IMEDIAT iti scimbi parola
7. La setari introduci numerele de telefoane pe care le permiti sa acceseze contul
8. Dai si o adresa de e-mail alternativ, unde sa poti primi eventual cod de acces (daca nu ai acces la telefonul cu numarul inscris).

| Voicumrsgabriel13 explică (pentru Bula):

Nu merge … schimb parola și când încerc sa intru pe Facebook tot blocat este …

| floresdemayo a răspuns (pentru Voicumrsgabriel13):

Așteaptă 24h ori 48h. Și încearcă din nou să te loghezi.
Dacă nu se remediază, scrie aici:
https://www.facebook.com/help/contact/260749603972907

| Bula a răspuns (pentru Voicumrsgabriel13):

Probabil nu ai iesit din cont pe TOATE dispozitivele.

| Voicumrsgabriel13 explică (pentru floresdemayo):

Ok. Aștept sa văd ce se întâmpla. Și revin cu răspuns

| Voicumrsgabriel13 explică (pentru Bula):

Am ieșit …. Rămâne sa aștept sa văd ce se întâmpla. Poate îmi da iar șansa sa primesc mesaj pentru îdentitate. Mulțumesc de ajutor

| Voicumrsgabriel13 explică (pentru floresdemayo):

Insfarsit mi-a dat opțiunea sa primesc cod pe telefon. Dar problema este ca aveam 2 nr de telefon pe acel Facebook. Și ei mil cer pe primul. Am acces doar la al2 le-a și la adresa de email. Și nu mi da alta varianta. Oare o sa mi dea?

| Bula a răspuns (pentru Voicumrsgabriel13):

Cere codul pe adresa de e-mail.
Dupa ce intrii, lasa doar nr de telefon actual, existent.

| Voicumrsgabriel13 explică (pentru Bula):

Nu mi da opțiunea sa aleg adresa de email … doar acel nr de telefon …

| Bula a răspuns (pentru Voicumrsgabriel13):

Inseamna ca, n-ai dat adresa e-mail de recuperare.
In acest caz, unde sa-ti trimita codul?

| Voicumrsgabriel13 explică (pentru Bula):

Dacă dau "Am uitat parola" îmi da 3 variante :
1 - Recuperare prin numărul pe care nu îl mai am.
2 - Recuperare prin numărul pe care îl am
3 - Recuperare prin adresa de email.

Doar ca la deblocarea contului îmi da doar o singura varianta. Cea cu mesaj pe numărul pe care nu îl mai am …

| Bula a răspuns (pentru Voicumrsgabriel13):

1. Pe calculator?
2. Pe fostul numar ai iesit din cont?

| Voicumrsgabriel13 explică (pentru Bula):

Și pe calculator la fel face. Nu ma lasă sa aleg alta opțiune! La alta opțiune o am doar pe aia cu nr de telefon. Nu înțeleg de ce nu mi da și cu email … sau măcar cu celălalt nr de tel.

| Voicumrsgabriel13 explică (pentru Bula):

Așa am sa fac … îmi pare rău ca nici pozele nu le pot recupera?

| Bula a răspuns (pentru Voicumrsgabriel13):

Incearca sa scrii (in lb engleza) celor de la Fb si explica-le situatia.
Ar fi bine sa le scrii si celalalt numar de telefon, sa-si dea seama mai usor de importanta pentru tine.

| Voicumrsgabriel13 explică (pentru Bula):

Cum as putea sa le scriu? Un link dacă ai te rog.

| Bula a răspuns (pentru Voicumrsgabriel13):

Cauta "Contact" pe site-ul lor.
Scrie corect si suficient de detailat, sa te inteleaga.

| Bula a răspuns (pentru Voicumrsgabriel13):

Probabil n-ai inscris la setari adresa e-mail de salvare si nici telefonul nou.
Aceste "miscari" trebuie facute chiar la crearea contului.
Adresa de e-mail trebuie vizitata macar odata pe luna, iar numarul de telefon vechi inlocuit cu cel nou.

Toate acestea le-ai neglijat, iar acum nu mai este cale sa-ti recuperezi contul si ramai fara.
Ramane doar calea sa abandonezi contul si sa-ti faci un cont nou.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În astfel de momente, nu se intră in panică! Nu trebuia să te grăbești și să schimbi rapid parola.
Pentru că:
1. Parola ta a fost sigură, dovada e că cine a vrut să se logheze nu a reușit. happy
Deci, ce rost avea schimbarea ei?!

2. Uneori sunt doar bug-uri (nimic real)

Ai șanse să il accesezi din nou, dacă iti confirmi identitatea și ai mentionat in formularul de inscriere, datele reale.

https://ro-ro.facebook.com/help/contact/183000765122339

| Voicumrsgabriel13 explică (pentru floresdemayo):

Am încercat și varianta data de tine … însă degeaba. Spune ca trebuie sa ma loghez la cont sa trimit " Your information couldn't be submitted
Log in to your account to get back on Facebook, or to see further instructions." Și dacă ma loghez nu mi mai afișează pagina. Ma da direct la pagina principala pe care apare ca a fost blocat contul.