| Ceiriog a întrebat:

Cred ca am postat bine intrebarea... Sunt nou pe TPU. In fine, ce vreau sa va intreb este ca am o problema cu calculatorul. Mai multe detalii : Mi s-a intamplat de 2 ori pana acum ca sa aprind calculatorul, intru pe Google Chrome, caut ceva si nu dureaza mult si unitatea scoate un bazait ciudat in continuu. Am intrat pe site-uri diferite. Prima data am deschis unitatea, avea foarte mult praf. Cu aspiratorul la putere mica tinut la o distanta sigura de componentele unitati si cu o pensula am aspirat praful. Apoi am scos placuta video am sters-o de praf si am pus-o la loc. Prima data nu a fost bine, ma anunta BIOS POST Message cand l-am pornit, apoi am mai incercat odata si am pus-o cum trebuie si nu a mai avut nimic un timp. Insa, mi s-a mai intamplat asta inca o data am repetat operatiunea, am scos placuta si am pus-o la loc bine de data asta happy. Insa mi se pare ca uneori unitatea pe langa sunetul ei mai scoate un mic sunet ca un "Cri! Cri!" de greier happy. Nu se simte miros de incins. Va rog mult sa ma ajutati, dau fundita happy.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cri! Cri!" este sunetul scos de hard disk. In general nu indica neaparat o defectiune ci doar supra stres (presupunand ca nu ai un HDD care functioneaza de la 12.000 rpm in sus). Daca sunetul este constant, atunci ai o problema, hdd-ul se va defecta.

Celelalte sunete provin in general de la coolerele si carcasa de proasta calitate. Din cauza caldurii, mai ales vara, plasticul din care sunt facute anumite coolere se supraincalzeste si coolerele isi schimba putin unghiul si astfel fac contact cu alte suprafete. Carcasele ieftine, la randul lor, sunt facute din materiale ieftine. Astfel vara, calculator se incalzeste, toate colerele se supratureaza si unitatea trepideaza, de acolo pot aparea o gramada de sunete ciudate, de la un cablu care atinge paletele unui ventilator pana la "tabla" carcasei. De multe ori, chiar daca vei curata carcasa si componentele, raul e deja facut.

Daca vrei un calculator silentios trebuie sa investesti bani. Carcasa de calitate, sursa de calitate, colere silentioase pentru CPU si GPU...

11 răspunsuri:
| Gabi05 a răspuns:

Curata coolerele placi video cat si al procesorului.
Dar nu mai baga aspiratorul, desfa fiecare cooler iar apoi il cureti.
Desfa si coolerul placii video.
Daca nu functioneaza, atunci fa un furmark(streseaza placa video pana cand afli stabilitatea ei)
1920x1080p 30min ar trebui sa fie de ajuns.
Si vezi daca e stabila sau nu.

| TheBlisterExists a răspuns:

Cel mai probabil trebuie sa verifici cooler-ele (ventilatoarele) sa vezi daca nu sunt infundate cu praf, daca nu ating fire, daca se rotesc corect, apoi verifici daca toate sunt conectate bine, sa nu fie nimic iesit din locasul lui. apoi asezi unitatea pe o suprafata fara denivelari. Daca nu rezolvi astfel problema contacteaza un service.

| Ceiriog explică (pentru TheBlisterExists):

Unitatea a fost pe o suprafata dreapta. Am aspirat coolerele de praf, ele au 3 cabluri care intra in coolere, dar acelea cred ca sunt de alimentare, nu?

| Ceiriog explică (pentru TheBlisterExists):

Dar unitatea a fost pe o suprafata dreapta, coolere-le le-am curatat si are 3 cabluri legate intre ele care intra la cooler, dar banuiesc ca acelea sunt de alimentare nu?

| Ceiriog explică:

Deci unitatea trebuie sa fie asezata pe o suprafata dreapta. Asta ar fi cauza problemei mele?

| Ceiriog explică:

@ExpertuuUnitatea a fost asezata ani de zile in pozitia aceea, acolo era dreapta si nu mi s-a mai intamplat, nu cred ca este din cauza asta.
@PancuVictor si ce ar trebui sa fac in acest caz?

| Ceiriog explică:

1. Ea a fost pe o suprafata dreapta tot timpul asta, o am de cativa ani si ea a fost tot acolo, nu mi s-a mai intamplat asta vreodata.
2. Am curatat coolere-le de praf, de fapt eliciile, in spatele eliciilor nu m-am bagat cu aspiratorul.
3. Au 3 cabluri strans legate care intra la acel "motoras" dar banuiesc ca sunt de alimentare.

| Ceiriog explică:

Am rezolvat problema, cred. Prima data nu am curatat-o cum trebuie, dar cu o pompa de umflat roata ( laughing ) am suflat tot praful din ea, aproape tot la coolere a fost putin mai greu dar pot zice ca si acolo am suflat 90%din praf. De atunci nu-mi mai scoate sunete ciudate, dar multumesc oricum pentru ajutor!

Toate cele bune,
Paul

| DenimM a răspuns:

Nu e asezata pe o suprafata dreapta si de aceea... mi s-a intamplat si mie si asta a fost cauza

| Mirceayo a răspuns:

Este posibil sa fie ventilatorul de racire stricat

| PancuVictor1994 a răspuns:

Si mie mi se aude asa de la cooler