| tudorlascu a întrebat:

De curand am instalat XAMPP pe calculator. Am o retea cu un ruter, si de fiecare data cand ma duc prin intermediul browserului la 192.168.0.xxx(adresa LAN dinamica) totul merge bine. De asemenea, functioneaza si cu localhost si 127.0.0.1. Dar cand merg prin browser la adresa WAN ( adresa publica) care este 86. xxx.xxx.xxx, nu imi merge. Intrebarea este: cum pot configura calculatorul/ XAMPP ca pagina mea web sa poata fi accesata nu numai din calculatoarele din retea( adica prin intermediul adresei WAN publice)?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar nu oricine poate sa acceseze 86. xxx.xx... daca nu este ip public. de aia iti spun ca primul lucru este sa ai aces ip public, adica sa poata fi accesat de oricine. ip asta este ca o usa se poate iesi pe ea dar nu oricne poate intra.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de ip public care til ofera providerul de net si pentru care daca nu ma insel trebuie sa platesti.

| tudorlascu explică (pentru suntserios):

Am IP Public. Dupa cum am spus mai sus, este 86. xxx.xxx.xxx. Eu vreau sa stiu cum pot configura XAMPP ca pagina mea web sa poata fi accesata cu aceasta adresa!

| suntserios a răspuns (pentru tudorlascu):

Ala e ip real, nu e obligatoriu sa fie si public.

| tudorlascu explică (pentru suntserios):

Cum adica ip real? Eu credeam ca Ip-ul ala 192.168.0.etc este IP-ul LAN, iar 86.etc etc este IP-ul WAN. Si eu vreau ca atunci cand o persoana intra cu browser-ul pe 86. xxx.xxx.xxx, sa imi acceseze pagina web.

| tudorlascu explică (pentru suntserios):

Aaaa. Deci trebuie sa-mi iau ip public... Asta nu-i problema. Imi iau de la furnizorul de servicii de internet. Dar dupa aceea ce fac? Cand intru pe 86. xxx.xxx.xxx o sa-mi intre pagina web automat? Sau mai trebuie sa configurez ceva?

| suntserios a răspuns (pentru tudorlascu):

E un pic de munca si mai departe. nu stiu sa iti spun exact ce configurrari sa faci dar vei avea de noie ca router ul sa dea ip statice nu dinamice si probabil iti va trebui un port forwarding. de asemenea trebuie sa ai grija la firewall ul atat al calulatorului cat si al router ului daca acesta are asa ceva

vezi aici ceva detalii

http://ask-leo.com/does_my_router_have_a_firewall_or_not.html

| tudorlascu explică (pentru suntserios):

Multumesc foarte mult!

| suntserios a răspuns (pentru tudorlascu):

Dar nu oricine poate sa acceseze 86. xxx.xx... daca nu este ip public. de aia iti spun ca primul lucru este sa ai aces ip public, adica sa poata fi accesat de oricine. ip asta este ca o usa se poate iesi pe ea dar nu oricne poate intra.