| Neylin a întrebat:

FUNDA!
Buna. Imi puteti explica si mie, va rog, cum fac sa imi public site-ul in wordpress.org (adica sa poata fi accesat de pe orice calculator la o adresa ex:www.tpu.ro). Momentan am instalat wordpress-ul si lucrez in localhost cu xampp.
DACA SE POATE ASTEPT RASPUNSUL AZI.

1 răspuns:
| nechitagabriel a răspuns:

Dacă vrei să ai o adresă cum e tpu.ro îţi recomand să îţi cumperi un domeniu şi un hosting şi să instalezi acolo wordpress-ul.

Dacă vrei să fii tu gazda, practic oamenii să viziteze wordpress-ul care îl ai tu instalat pe calc, trebuie să legi ip-ul tău de un redirect dns, cum e no-ip.org. Acum depinde de tine.

Dacă vrei să publici site-ul pe net şi să fie online tot timpul îţi recomand varianta 1 cu domeniu şi hosting, dacă vrei doar aşa să vadă şi 2-3 prieteni, poţi să faci varianta 2.