| mentholinks a întrebat:

Am instalat ultima versiune de xampp, toate bune, localhost merge dar am o problema de configurare cred. Fisierele php le executa daca le deschid din browser dar daca incerc sa le execut printr-un link sau submit imi deschide codul sursa in browser. Ma puteti ajuta?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Explica ce inseamna pentru tine sa le execuți dintr un link

| mentholinks explică (pentru suntserios):

Nu prea are sens stiu, dar nu ma prea pricep. Dar nici cu form action nu merge. Stii cum se poate rezolva?

| mentholinks explică (pentru mentholinks):

Nici cu form action="my.php" nu merge. Stii de ce?

| suntserios a răspuns (pentru mentholinks):

Mult prea complicat sa imi dau cu parerea cand nu vad codul si nu stiu cum ai tu setat serverul web.

| mentholinks explică (pentru suntserios):

Pai codul e simplu doar un echo in php, si form action fisierul php. N-am facut nicio setare la server. E cum l-am instalat.

| sierra1 a răspuns:

Fă asocierea intre fișierele *.php cu mozilla sau chrome sau ce vrei (click dreapta - open with - choose another app -... - allways use...) și merge. Să-mi spui cum e!

| mentholinks explică (pentru sierra1):

sad tot nu merge. imi deschide codul in browser... Doar daca scriu in browser la url localhost/my.php merge.

| sierra1 a răspuns (pentru mentholinks):

" allways use..." nu există, trebuie să meargă!