| Hsjdjw a întrebat:

Detin un HTC Desire 626G cu camera de 13. La inceput scotea poze clare, de o calitate superioară, dar acum calitatea este proasta si nu focalizarea este de vină. Ce as putea sa fac ca pozele sa aiba calitatea initială?

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Poate ai schimbat din greseala rezolutia, cumpara servetele umede pentru curatarea ochelarilor, gasesti in supermarketuri si sterge lentila inainte de a face poze, ai facut cumva un update de soft si dupa a inceput sa faca pe nebunul? Se mai intampla ca dupa update-uri unele functii sa se inrautateasca dar sa fie remediate la urmatorul update, intra in setarile camerei si verifica rezolutia, incearca sa faci poze pe modul automat dar si manual, tine cont ca iso mai mare= luminozitate mai mare dar ai granulatie mai multa, mai ales la camerele telefoanelor! Verifica timpul de expunere, balansul de alb si ce mai poti modifica
vezi daca schimband valorile se schimba ceva. Joaca-te in aplicatie pana cand ii dai de cap, daca tot nu se schimba nimic incearca sa cauti pe forumuri HTC sau pe google daca si altii au aceeasi problema si cum au reusit s-o remedieze/daca se poate remedia.

| Hsjdjw explică (pentru RB26DETT):

Oare daca dau un reset ajuta?

| RB26DETT a răspuns (pentru Hsjdjw):

Daca ai umblat in aplicatia camerei si tot nu i-ai dat de cap incearca sa-i faci un reset insa fa-ti backup la tot ce ai important, muta tot ce ai important din memoria interna pe cardul SD si numerele de telefon pune-le pe cartela SIM!