| OpreaSimonaAlina a întrebat:

De vreo 2 zile calcularorul nu se mai deschide decat pana la un punct unde scrie "Disk boot failure, insert system disk and press enter". Imi puteti spune ce s-a intamplat?

5 răspunsuri:
| Gabonne1982 a răspuns:

Da,nu iti mai booteaza hard disk-ul.Fie ai windows-ul praf, fie ai hard-ul stricat.PC-ul cauta o unitate de boot si cand nu gaseste una valabila iti da mesajul ala scris cu alb pe ecran negru.Incearca sa reinstalezi windows-ul si vezi daca-ti booteaza, daca ajunge intr-un punct unde nu mai poate continua instalarea, e clar ca ai o problema cu hard-ul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verifica BIOS-ul... pune-l pe setari default sau optimal.
Sau...repara-ti Windows-ul cu CD/DVD-ul de instalare. Nu-l reinstalezi pe curat(formatat), ci doar alegi optiunea de reparare.

| Lasatunumele a răspuns:

Nu mai ai windowshappy Formateaza-ti calculatorul

| vicky2002 a răspuns:

Nu ti-a ramas ceva stick in calculator? daca nu e asta, atunci trebuie reinstalat sistemul de operare

| Ritska a răspuns:

Cred ca s-a stricat windowsul, iti recomand sa il pui din nou dar nu sunt 100% sigur! big grin