| anonim_4396 a întrebat:

Oare stiti care ar putea fi motivul pentru care laptopul meu merge foarte rau? E drept ca il am din facultate si is cam batrana, dar am grija de el laughing. adica reinstalez windowsul constant, gen 1 data pe an sau la 6 luni si merge tot asa. Il folosesc doar sa ma uit la filme si sa stochez poze, cam atat. As putea face ceva in plus, in afara de partea in care il schimb, ca nu merita pentru cat il folosesc.

30 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Toshiba satellite, exact, ce model? Pot fi mai multe cauze, hardware, software etc.

Bula
| Bula a răspuns:

Dai click-dreapta pe iconita "My Computer" - Proprietati. Acolo iti scrie - printre altele tipul procesorului si marimea memoriei RAM. Daca memoria este de 2Gb sau mai mare, atunci ai o solutie simpla la indemana:
Instalezi Linux Mint (oricare versiune de 64 biti) in loc de Windows.
Ai o serie de avantaje:
- licenta gratuita, inclusiv pentru programele instalate impreuna cu pachetul (Office, browser, programele media, alte muuulte programe ce se pot descarca din "magazinul" LinuxMint)
- nu necesita program antivirus, care sa ocupe resursele degeaba
- rapiditate si stabilitate

Dupa 1-2 saptamani de experimentare nu-ti va mai trebui windows... happy

| Paula2018 a răspuns (pentru Bula):

Mulțumesc mult. Cred ca o sa încerc asta. Doar ca ma gândeam ca e mai simplu. Partea proasta e ca nu știu sa fac un cd/DVD/stick bootabil(sau cum s-o fi numind ala) dar o sa încerc. Mulțumesc pentru ajutor!

| Bula a răspuns (pentru Paula2018):

1. Descarci fisierul iso, dupa care scrii DVD-ul (NU CD-ul) de instalare cu ajutorul unui pogram de scriere (de exemplu NERO). Cu programul RUFUS poti face stick-ul USB de instalare.
2. Din BIOS selectezi DVD-ul /stick-ul pentru bootare si sistemul trebuie sa incarce Linux in versiunea demo. Alegi limba (ai si romana) si urmezi pasii.
3. Cand apare desktop-ul, ai iconita pentru instalare.

Deoarece nu esti inca cunoscatoare, iti recomand sa-ti copiezi toate fisierele importante pe un hard disk extern sau pe un stick de memorie incapator (DIFERIT de cel folosit pentru instalare! ).

| Paula2018 a răspuns (pentru Bula):

Iti multumesc pentru ajutor. In weekend incerc.

| relian a răspuns:

Functioneaza greu din 2 motive.
1-Tu reinstalezi wind fara formatarea totala a hardului si
2-toate programele folosite, internetu si asa mai departe se updateaza continuu, deci sa vorbim asa mai babeste toate astea se maresc pe cand calc tau a ramas acelasi, adica sa faca fata la ce ai astazi trebuie sa munceasca mai din greu.

| Paula2018 a răspuns (pentru relian):

Buna dimineata. Am formatat tot timpul hardul. Si 2. cam asta era nedumerirea, ca eu am instalat doar opera, chrome, un antivirus si ceva program de inscriptionat cd-uri....ca daca aveam 30 jocuri + 100 programe in care sa lucrez as fi inteles.

| relian a răspuns (pentru Paula2018):

Ai formatt tot hardul total,sau doara partitia pe care se afla wind? Cand zic tot hardu inseana sa razi tot si sa pui iar nou totu.
Atunci se va misca ceva mai bine.
Pe de alta parte,odata cu wind sau cu ce programe spui tu ca ai instalat si folosesti,se mai instaleaza si altele laughing cel putin daca nu esti atenta si dai ok se vor instala si alte programe care au totu ON de la update pana la mai stiu eu ce chestii,tu nu vezi,alea asa sunt setate sa nu se vada dar sa fie active,deci atentie cand instalezi orice, chiar si un antivirus, pe linga se mai instaleaza si alte rahaturi, care vin cu acel program, Tu trebuie doara sa debifezi, sa citesti orice cand ti se cere sa dai ok.

| Paula2018 a răspuns (pentru relian):

Da, TOT hardul, nu am partiții. Și știu sa debifez, crede-ma. Dacă as fi avut 100 de programe instalate, nu as mai fi pus nicio întrebare.

| anonimg a răspuns:

Pai oricat de mult ti-ai ingriji parintii cu drag, ei nu vor mai avea puterea din tinerete.

| gabicoo a răspuns:

Durata de viață a unui laptop bun e 8-10 ani maximum. Daca zici că îl ai de mult aici e posibil să fie problema. E vorba despre uzura fizică.
În plus mai poti face:
-schimbi pasta termoconductoare,
-îl cureți de praf,
-muti pozele și documentele personale pe un HHD extern și eliberezi spatiul de pe C:
-etc.
Succes.
happy

| Paula2018 a răspuns (pentru gabicoo):

Sincer pozele si documentele nu ocupa 1Gb... dar o sa incerc. Il am de 7 ani, cam asa. Iti multumesc!

| Dismally a răspuns:

A imbatranit si el, ai nevoie de un sistem mai performant sau solutia cea mai simpla si mai ieftina ar fi sa instalezi Linux in loc de Windows. Poti incerca Linux Mint, e simplu de folosit si arata bine.

| ziftode a răspuns:

De fiecare data cand un software e adus la zi, un calculator mai vechi o sa mearga mai greu, asa ca un laptop vechi la un moment dat nu mai face fata

iar problema mai e si alta: dupa 1 an de folosire un laptop se umple intern de praf, se formeaza o pelicula de praf intre ventilator si radiator care nu mai lasa aerul sa ajunga in radiator, oricata grija aia avea, nu ai sanse sa scapi de asta, iar lipsa ventilatiei duce la reducerea DRASTICA a puterii procesorului, asa ca ar trebui curatat, si din pacate, majoritatea zdrobitoare a laptop-urilor sunt facute in asa fel sa nu poata fi curatate "usor", adica trebuie demontat 70% ca sa poti sa ajungi la pelicula aia, asa ca daca nu ai un laptop in cei 1% care sunt exceptia de la regula asta, atunci trebuie dus la un service, si asta o sa te cam coste... iar un laptop destul de vechi s-ar putea sa valoreze mai putin decat face curatatul!

ce poti sa mai faci e sa iti cumperi un stand de laptop cu ventilatie:
https://www.emag.ro/standuri-coolere-notebook/c
https://cooler-laptop.compari.ro/
https://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/

| Paula2018 a răspuns (pentru ziftode):

Probabil e vechi. Cooler am avut tot timpul la el si nu il tin in pat.

| Alexuţ02 a răspuns:

O problemă ar putea fi Hard disk-ul şi faptul că se încinge, dacă o face bineînţeles, depinde cum l-aţi îngrijit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Daca laptopul e vechi, este recomandat un windows mai vechi ca xp, sau maxim windows7 ( daca ai windows mai nou poate merge mai greu cu specificatiile laptopului)
2.Ai instalat placa video? poate functiona si fara dar merge foarte prost
3. Uita-te la task-manager (ctr+alt+del) ce iti foloseste cel mai mult din memorie: daca programul ce utilizeaza mai multe resurse (este de la COMPUTER(sau numele ce ai dat u pc-ului) SI NU RECUNOSTI programul incearca sa-l opresti prin "end process"
4. Antivirus : daca ai pc vechi nu ai nevoie de antivirus, sterge-l iti poate folosi o gramada de memorie degeaba.

| Paula2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc! Am win 7 pe 64 biti, nu stiu daca influenteaza. E adevarat ca am si antivirus, o sa verific acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se incalzeste. Trebuie curatat de praf, si schimbata pasta termoconductoare dintre procesor si cooler.

| Demidol a răspuns:

Reinstalat Windowsul anual? La mine nu a mai fost schimbat de vreo 4 sau 5 ani. Nu ma uit la filme dar fac tot felul de chestii in el, on-line si off-line.
P.S. Ce inseamna "cam batrana" 65 sau 85 de ani? laughing

| Ssssmokin a răspuns:

Daca ne poti da mai multe detalii despre el, ar fi mai bine.
Apasa pe "Start" si scrie in "search bar" - "dxdiag", Acolo ar trebui sa iti apara majoritatea informatilor despre laptop.
Cel mai probabil este HDD care din cauza timpului s-a dus. L-ai putea schimba la un service... insa nu stiu cat costa si daca merita.

| iAMVi a răspuns:

Praf, componente vechi, acum internetul nu e ca acum 10 ani, e plin de cookies care îl încetinesc.
Așa are și frate-meu unu și nu mai este utilizabil deloc deși i-am schimbat Windows-ul.

| Paula2018 a răspuns (pentru iAMVi):

Momentan e ok, adica il folosesc pentru Netflix in dormitor ca nu am smart tv si e legat cu hdmi, in rest la nimic. Doar ca am vrut sa stiu daca e ceva ce tine de mine sau timpul isi spune cuvantul, Multumesc!

| Dom1 a răspuns:

Ar trebui schimbată pasta de la procesor, dacă se supraîncălzește nu mai lucrează in parametri normali, plus o curățate de pref; pe viitor evita sa îl mai ții pe pat sau locuri de unde ar putea trage praf.

| Paula2018 a răspuns (pentru Dom1):

Nu l-am tinut deloc pe pat, il tin pe birou si are cooler dedesubt.

| Danutsz a răspuns:

Daca imi scrii mai multe informatii despre memoria lui RAM, puterea procesorului GHz si ce mai poti afla despre memoria lui interna, iti pot spune daca e de schimbat sau de imbunatatit

| Paula2018 a răspuns (pentru Danutsz):

Perfect, o sa iti scriu cand ajung acasa la el, ca tot ce tin minte e ca e Toshiba satellite ceea ce nu ajuta deloc.

| Paula2018 a răspuns (pentru Danutsz):

Deci. E Toshiba satelite c55-a-126.

| NLS a răspuns (pentru Paula2018):

Intel® Pentium® 2020M processor 2.4 GB
39.6cm (15.6"), 16 : 9 aspect ratio, LED backlighting
Hard disk 750 GB
1x 4,096 MB DDR3 RAM (1, 600 MHz)
Intel® HD Graphics

Daca cea de mai sus e configuratia, sau asemenatoare,
recomand putina ingrijre:

- dus intr-un service, curatat de praf si schimbat pasta termoconducatoare
(de preferinta cu una de calitate, chiar si Arctic Silver 5 care mie personal nu imi place, insa e folosita in unele service-uri, datorita performantei.)
Operatia poate sa ajunga la 150-160RON.

-un SSD de 120 GB, pentru sistemul de operare. Gasesti intre 99 si 113 RON vreo 3-4 variante bune (ADATA, Kingston, Gigabyte, WD, cu accent pe ultimele 2)
https://www.emag.ro/......priceasc/c

- memorie suporta pana la 16 GB, asa ca poti cauta pe OLX inca un stick de 4GB DDR3 1600MHz, si cu aceeasi latenta si voltaj cu cea deja instalata. (folosesti CPU-Z pentru a afla latenta placii actuale)
Sa cumperi memorie noua, nu prea merita.

Ca sistem de operare, recomand Windows 7 SP1 Home Premium original,
sau LinuxMint Mate 18.3 (laptopul nu e chiar atat de vechi incat sa fie nevoie de 17.3 - periodic dispare compatibilitatea cu hardware foarte vechi)

PS: Nu incerca dual-boot pe laptop, iti complici mult existenta.
Instalezi Linux si atat.

| Elimat a răspuns:

Deeeeeeeeeci...
Intai trebuie sa iti upgradezi placa ram. Apoi ce zici de un ssd. In loc de hdd ar trebui un ssd deoarece e mult mai rapid. Apoi o curatare de praf si schimbarea pastei termale. Apoi trebuie sa dezinstalezi tot ce iti umple calculatorul cu procese. Daca ai windows 10 sau 8.1 atunci ai windows defender si inseamna ca nu mai ai nevoie de antivirusi. Apoi, internetul e plin de reclame, module cookies si alte prostii. Ti-as recomanda sa iti instalezi extensia AdBlock. Apoi daca vrei sa nu iti ingreunezi laptopul, atunci muta toate pozele si etc. pe un hdd extern (e ca un fel de stick usb doar ca are mai mult spatiu de stocare). Si incerca sa iti ti windowsul actualizat (stiu ca te calca la nervi dar asta e) si stergeti cat mai frecvent istoricul de cautari din browserul tau.
Iar pentru o ventilare corecta a laptopului tau ar fi bun un stand de ventilare. Cam asta e. Sper ca iti este de folos.