| Blu3Li0n a întrebat:

Mă adresez tuturor celor care știu sau care pot să mă sfătuiască politicos în legătură cu o întrebare legată de laptop. Deci, am un laptop din anul 2013. Știu, cam vechi, dar pentru ceea lucrez pe el e okeiuț. Bine, acum cu criza Coronavirus, a trebuit să îmi dau licența pe laptop. Dat fiindcă trebuia să lucrez în programe ce necesitau multă memorie, gen ArcGIS, SNAP (teledetecție, sunt la facultatea de geografie), astfel, normal, fiind și vechi, funcționau prea greu programele, abia se încărcau etc. În fine, ce vreau să vă întreb, pentru cei care știți, vă rog, aș vrea să-mi schimb HDD-ul cu un SSD, ca să meargă mult mai repede. Acum, laptopul fiind vechiuț, nu știu dacă merită, deși aș vrea să încerc asta. Nu aș prea vrea momentan să îmi iau alt laptop, când aș putea încerca schimbarea asta. Dacă ați încercat vreodată trecerea la un SSD, dacă merită la un laptop vechiuț ca al meu (menționez că îl folosesc rareori pentru filme/seriale, muzică pe yt și cel mai mult timp îl petrec pentru facultate, ex. în ultima perioadă am lucrat cam non-stop numai la licență. Mna, ce spuneți, aș putea să-i fac schimbarea asta? Ar merge mai repede, chiar dacă e un pic mai vechi, pot să fac trecerea la SSD? Vă mulțumesc frumos tuturor pentru răspunsuri și aveți mare grijă de voi dragilor.

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Da, toate par in regula, in afara de caddy, care e cam scump
https://www.hddcaddy.ro/......dd-caddy-a
si daca tot iei de la ei si platesti transportul, poate te intereseaza si:
https://www.hddcaddy.ro/conectica/cablu-adaptor-usb20-dvdrw
sa poti folosi unitatea optica, extern
de asemenea, te sfatuiesc, ca ssd-ul sa il iei tot de la vexio, eventual tot via eMAG, platesti transportul doar odata, nu separat

14 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Poti trece, dar NU iti va merge mai repede! viteza e data de procesor! In schimbul SSD, adauga memorie.

| sierra1 a răspuns:

"aș vrea să-mi schimb HDD-ul cu un SSD, ca să meargă mult mai repede...Ar merge mai repede" - foarte corect ce spui!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Multumim la fel.

Si da, orice plus este un plus pana la urna. Un SSD este bine venit mereu.

Chiar daca microprocesorul calculeaza toate acele puncte (si stiu ca pentru geodezie si cele similare, sunt multe de calculat), citirea lor s-ar face mai repede cu un SSD.

Ai zis ca nu vrei un alt laptop, deci in acest caz, daca esti dispus sa iei un SSD, atunci da.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca are macar 4 GB de RAM, merita sa iti bati capul cu HDD>SSD. Banii nu sunt pierduti, oricum. Cu vreo 50-100 RON iei si un rack extern de 2.5 si transformi fostul HDD de laptop in hard extern pe USB.

| Ineys a răspuns:

Merita sa iti iei SSD pentru simplul fapt ca il poti muta ulterior in orice laptop vrei tu ( cand o sa-ti iei altul ).

Un SSD + o instalare de Windows proaspata poate sa-l readuca la viata si sa-l faca sa functioneze suficient de ok pentru taskuri uzuale.

Sfatul meu e sa instalezi Windows 10 si sa cauti pe Youtube cum sa-l optimizezi pentru viteza.

Era dragut sa ne spui si ce specificatii are laptopu: Procesor, RAM, placa video ( daca are ).

| JicaContra a răspuns:

Da, ar merge mai repede, chiar mult mai repede
cine te-a sfatuit ca un ssd nu are importanta... bate campii, si hai sa iti explic de ce

cand OS-ul ramane fara memorie, face, ceva ca sa faca rost de memorie, si anume, ca pune programele inactive in swap, iar asta e pe hdd, insa cand programele active mananca mai multa memorie decat are sistemul, atunci OS-ul incepe sa lucreze pe swap... IN DRACI, ori daca tu ai hdd, asta e foarte, FOARTE lent, deci un ssd te-ar ajuta serios

TOTUSI, ce te-ar ajuta si mai serios e sa iti faci upgrade serios la ram, la marea majoritate a laptop-urilor se poate, daca imi raspunzi cu modelul laptop-ului, o sa caut pentru tine pe google

evident ca daca faci upgrade la amandoua o sa mearga MULT mai bine

| Blu3Li0n explică (pentru JicaContra):

Link-ul acesta te redirecționează către specificațiile laptopului meu. Modelul acela ar fi. Pe spate scrie X552CL-SX031D ( https://www.asus.com/Laptops/X552CL/specifications/ )
Ai putea să-mi spui ce memorie RAM mi-aș putea lua, să o upgradez, la fel si SSD? Mulțumesc mult.

| JicaContra a răspuns (pentru Blu3Li0n):

Super
https://www.youtube.com/watch?v=72861t4PoNQ
poti sa:
1. 2:18 schimbi hdd cu ssd
2. 12:34 memoria e lipita, dar poti sa mai pui un DIMM, are slot
sa fii atent sa cumperi DDR3L (cum scrie in specificatii) L vine de la low voltage, si te sfatuiesc sa iei memorie produsa de "Crucial", astia par a fi cei mai compatibili, sau sa te documentezi:
https://www.google.com/search?q=X552CL+memory+supported
https://www.memorystock.com/......X019H.html

... 3. 6:59 scoti unitatea optica, sa o schimbi cu un caddy in care sa bagi hdd-ul
https://www.hddcaddy.ro/
si apoi ai si hdd si ssd in acelasi timp;)
apoi unitatea optica sa o folosesti pe usb... daca iti trebuie
https://www.hddcaddy.ro/conectica/cablu-adaptor-usb20-dvdrw

| Blu3Li0n explică (pentru JicaContra):

Auzi, m-ai ajută-mă cu ceva te rog. Poți să te uiți pe link-uri dacă ți se par în regulă? Le-am ales ca fiind compatibile cu laptopul.

https://www.emag.ro/......DQ30PMBBM/

https://itpremium.ro/adaptor-slim-caddy-hdd-asus-x552cl-17048.html

https://www.pcgarage.ro/ssd/kingston/a400-480gb-sata-iii-25-inch/ (dacă e bun acest SSD pentru al meu ASUS X552CL, conform specificațiilor oricum, sau dacă mi-ai recomanda unul bun, sau dacă știi. Mulțumesc anticipat.

| JicaContra a răspuns (pentru Blu3Li0n):

Da, toate par in regula, in afara de caddy, care e cam scump
https://www.hddcaddy.ro/......dd-caddy-a
si daca tot iei de la ei si platesti transportul, poate te intereseaza si:
https://www.hddcaddy.ro/conectica/cablu-adaptor-usb20-dvdrw
sa poti folosi unitatea optica, extern
de asemenea, te sfatuiesc, ca ssd-ul sa il iei tot de la vexio, eventual tot via eMAG, platesti transportul doar odata, nu separat

| Algo098 a răspuns:

E foarte bun un SSD de minim 240-250GB, in special daca se foloseste windows 10 care are foarte multe fisiere. Si eu mi-am pus un SSD Intel de 256GB pe un laptop vechi (I3-2310M si 4G RAM) si merge mult mai bine. Cu HDD parca era blocat, mergea foarte greu, dar cu SSD merge perfect. Se stie ca un PC cu RAM putin foloseste mai mult HDD-ul si daca are un SSD, cresterea de viteza e importanta.

| kb9 a răspuns (pentru Algo098):

Disk-ul e folosit doar la incarcare, el are probleme cu utilizare, asta e de la ram si procesor, dar da, si disk-ul e folosit

| MValentin a răspuns:

Ssd-ul nu cam are legatura cu performanța in ce doresti tu, aici iti trebuie procesor si rami.

| kb9 a răspuns:

Da, programul s-ar incarca mai repede, dar iti recomand un laptop nou pentru memoria RAM si puterea de procesare, programul poate sa se miste incet din motivele:
-Hard Disk incet
-RAM putin si la frecventa mica
-Procesor slab
-Windows vechi(7, 8,8.1)

| Blu3Li0n explică:

Vă mulțumesc mult tuturor pentru răspunsuri. Să aveți mare grijă de voi și multă sănătate.
P.S.: O să aleg un răspuns câștigător (că dacă s-ar putea, v-aș alege pe toți ca și câștigători, însă o să vă evaluez în top (folositor/inteligent). Peace.