| dororo a întrebat:

Buna ziua TPU, am nevoie de putin ajutor... am un laptop si cand stau pe el nu se incarca deloc dar cand nu stau pe el se incarca, oare de la ce e?

3 răspunsuri:
| Ensiferum a răspuns:

Incarcatorul nu face fata cu consumul de curent si bateria e pe duca.

| ponturi a răspuns:

Ai prea multe aplicaţii care pornesc odată cu laptopul, o optimizare a laptopului, reparea sau schimbarea bateriei rezolv[ problema mai mult ca sigur.

Bula
| Bula a răspuns:

Incarcatorul - bateria si consumatorul (laptopul) functioneaza asemanator cu un rezervor de apa in care curge apa de la un izvor si folosesti din el in partea cealalta.
Daca consumi din apa din rezervor tot atat cat curge in el, atunci nivelul poate sta undeva la mijloc si nu se va umple complet. Rezervorul se va umple doar daca consumi din el mai putin decat apa care intra in ea din izvor si se va goli daca consumi mai multa apa decat vine din izvor.
La fel se intampla si in cazul laptopului. Daca ai prea multe programe in functiune, atunci consumul poate creste compatibil cu curentul primit din alimentator.
Se pate vedea ca, in ambele cazuri rezervorul /bateria nu afecteaza cu nimic acest proces de incarcare /descarcare!