| NYKWWWWWW a întrebat:

Buna ziua TPU. am o problema legata de rami. in urma cu cateva zile am incercat niste rami oricare de (2 placute) 2gb ddr2 sa vad daca merg la pc meu si au mers totu ok. dupa ce i-am bagat pe cei originali de la unitate n-au mai mers. nu stiu de ce. tinand cont ca dupa am bagat un ram de 512 cu astia au mers. dar cu astia originali nu mai merg... am combinat placuta de 512 cu o placuta de 2 gb originala de la pc si se aprinde dar se blocheaza adica decat porneste si sta. nu intra in windows. stie cineva ce a patit pc meu sau ramii?

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Incearca un reset de bios. Scoate bateria bios-ului si tine-o afara timp de 5 minute, dupa pune-o la loc si porneste PC-ul si ar trebui sa plece si cu ramii tai asta daca nu s-au defectat.

| NYKWWWWWW explică (pentru Intruder19):

Poii si cand scot bateria sa aprind pc sau sa o tin afara si pc sa fie stins?

| Intruder19 a răspuns (pentru NYKWWWWWW):

Bateria o scoti in timp ce PC-ul este oprit si scos din priza. Dupa cateva minute (5-10 min) introduci bateria la loc, bagi PC-ul in priza si il pornesti.

| NeluFerchi a răspuns:

Pai ori nu i-ai pozitionat bine ori s-au ars (ramii se ard daca umblii' la ei cand pc-il e pornit)