| KanameKuran a întrebat:

Buna ziua TPU, recent am achizitionat un telefon, Huawei P9Lite (VNS-L21) de la Vodafone si am incercat sa adaug 2 cartele sim in el. Problema mea este ca cel de-al doi-lea slot sim nu functioneaza. Am fost la o reprezentanta Vodafone, iar ei mi-au spus: "Telefonul are 2 sloturi sim, insa el nu este dual-sim." Ma puteti ajuta cumva? (Cum pot sa activez cel de-al 2-lea slot sim, sau sa imi explicati cum se poate ca un telefon sa aiba 2 sloturi sim si sa nu fie dual sim sau ce ar trebui sa fac)

7 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Telefonul NU este dual-SIM. Sincer m-as fi mirat ca e "boala" Vodafone sa vanda telefoane doar cu 1 SIM si blocate in reteaua lor. SIM-2 este pentru microSD pana la 256GB. Ai mai jos specificatiile complete:
http://www.gsmarena.com/huawei_p9_lite-7983.php

| KanameKuran explică (pentru andreia67):

Pe pagina pe care mi-ai dat-o zice clar: "SIM Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)"

| andreia67 a răspuns (pentru KanameKuran):

Acum am vazut. Dar iti recomand sa contactezi Vodafone si sa-i intrebi daca, si cum, se poate activa SIM-2. Desi daca telefonul e codat pe Vodafone (si probabil e) tot degeaba.

| KanameKuran explică (pentru andreia67):

L-am decodat la ei in momentul in care l-am achizitionat. M-a costat inca 50 de euro...
Deja am fost la Vodafone, nu m-au ajutat cu nimic :/

| andreia67 a răspuns (pentru KanameKuran):

Ai la primul raspuns linkul asta https://www.youtube.com/watch?v=smG8Im89Q7c poate te lamuresti. Si mai bine citeste manualul telefonului daca stii sigur ca e decodat ar trebui sa mearga si SIM-2, bineinteles cu nano SIM.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/......s?/results
Ia vezi ce iti convine de aici :))

| KanameKuran explică:

Am rezolvat problema. Aparent Huawei are o "oferta" pentru companiile care vand acest tip de telefoane, ei fac 2 sisteme de operare pentru exact acelasi telefon (P9 Lite) unul care blocheaza cel de-al doi-lea slot sim si unul care nu il blocheaza. Pentru a debloca slotul sim trebuie sa folositi "Huawei P9 Lite ToolKit" de k1ll3r8e. Procesul functioneaza, deocamdata, doar pentru VNS-L21; VNS-L22 si VNS-L31