| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua.
Un Panasonic lumix gh5 ii impreuna cu laptop i7/i9 16/32 GB ram și placa video minim 2060 și o viteza la internet de maxim 50mpbs pot transmite live 4k în obs? Camera lumix deja am cumparat-o urmează sa achiziționez și un laptop, dar am înțeles ca la obs se cere o placa video foarte bună și vreau sa știu dacă un rtx 2060 este ok. Sau am nevoie de ceva mult mai bun?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Da, la asta ma refeream, - la STREAMING in 4K.
RTX2060 e suficienta pentru asta.

Pentru afisarea unui film 4K in 30 fps,
e suficienta o integrata Intel UHD 605
(si aproape orice procesor Intel de dupa 2016 are UHD 620 sau UHD 630 integrat)

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"vreau sa știu dacă un rtx 2060 este ok?"

este suficient pentru ce vrei tu

| NLS a răspuns:

50mbps sunt suficienti pentru 4K @60fps, insa daca doresti mai mult, si stabilitate...se recomanda de la 60mbps in sus

Pentru jocuri online precum PUBG de exemplu, ai nevoie de 50mbps sau mai mult, la rezolutie 2K.

Referitor la placa video,
doresti sa faci streaming de joc + imaginea ta intr-un colt?
Asa ceva nu prea poate sustine o RTX2060 in conditii de fps decent. Si ai nevoie si de procesor puternic + 16-32GB RAM

Daca transmiti doar video cu tine, si nu include gaming, atunci e suficienta.

| Spania02 a răspuns (pentru NLS):

Vreau doar sa transmit live cu lumix gh5 ii prin obs pentru chaturbate fără jocuri... si nu stiu exact care placa video ar fi perfecta mulțumesc

| NLS a răspuns (pentru Spania02):

Daca nu include si gaming, trebuie sa duca fara probleme o rezolutie 4K, insa nu si mai mult.

| Spania02 a răspuns (pentru NLS):

Deci e suficienta rtx 2060? Sa transmit live pe obs impreuna cu lumix gh5 ii

| NLS a răspuns (pentru Spania02):

Da, la asta ma refeream, - la STREAMING in 4K.
RTX2060 e suficienta pentru asta.

Pentru afisarea unui film 4K in 30 fps,
e suficienta o integrata Intel UHD 605
(si aproape orice procesor Intel de dupa 2016 are UHD 620 sau UHD 630 integrat)