| Violetacatalina a întrebat:

Bunaaa. Am si eu o intrebare, am diploma de tehnician proiectant C.A.D. Cat ar fi salariul pe aceasta specializare? Am tot cautat sa vad si nu am gasit. Multumesc in avans big grin

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de compania care te angazeaza. Cu o diploma in mana nu inseamna ca esti si cu experinta, si multi vor sa te vada la lucru, ca sa vada cat poti face si ce poti face. salariile incep de la 1000 in sus, crescand usor-usor fiecare an, daca etsi norocasa.

Răspuns utilizator avertizat
| CodyObrain a răspuns:

13-17 milioane la o institutie serioasa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CodyObrain):

Credeam ca banii s-au schimbat acum vreo 5 ani, inca se mai folosesc milioane, ori faci misto?

| CodyObrain a răspuns (pentru Violleta2022):

Banii se se schimba in fiecare an, depinde unde locuiesti.Nu am facut misto, pur si simplu asa am scris, csf, data viitoare am sa scriu suma in euro sa nu se mai faca confuzie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CodyObrain):

Eu vorbeam de lei romanesti care nu se schimba in fiecare an! S-au schimbata cum 5 ani, de atunci, unii din voi traiti si rapoirtati totul la trecut, de parca v-a inghetat creierul!
Nu-i nevoie sa faci mistouri, ca aici nu vorbeam de conversie monetara internationala si nici de banii care se folosesc pe luna, ci de leii romanesti, de salariul pentru un tehnician specializat pe CAD si salariul lunar in prezent, nu acum 5 ani.

| CodyObrain a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca te gandesti bine 5 ani nu este o perioada prea mare de timp laughing. Oricum si Romania o sa treaca la euro deci daca e sa raportez suma unui tehnician CAD in euro(300-400 €)nu cred ca este mare crima. Oricum salariul asta este extrem de mic.Deabia mi-ar ajunge sa platesc chiria.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CodyObrain):

Tinand cont ca nu traim in trecut si as intelege sa fie confuzie in primele luni dupa schimbarea monetara, dar 5 ani dupa schimbare, inca sa folosesti moneda veche ca reper, este ilogic si creeaza confuzie mai mare decat ar putea clarifica sau simplica ceva.

Incearca macar sa tii pasul cu schimbarile astea, face bine la creier sa-l mai folosesti din cand in cand, preveind alzheimer-ul! happy

| CodyObrain a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok o sa tin cont de sfatul tau intelept.Se pare ca am ramas in trecut 300 de ani, numai ce m-am trezit si ce noroc pe mine ca esti aici sa imi explici marile schimbari, si ce trebuie sa fac, mai exact unde sa ma orientez laughing.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CodyObrain):

Nu stiu ce varsta ai, dar cred ca ar trebui sa fii mai iute la minte sa prinzi din urma noutatile si schimbarile!

| goguPatent a răspuns (pentru Violleta2022):

Bine ca faci scandal ca lumea foloseste ROL in loc de RON si nici macar nu ai habar ca denominarea s-a facut acum 12 ani nu acu 5 ani. Penibil rau de tot

| Violleta2022 a răspuns (pentru goguPatent):

Cu atat mai mult, ca au trecut 12 ani si lumea tot milioane foloseste!
Ma rog, eu nu mai sunt in tara de 20 de ani...

| Violetacatalina explică:

Deci experienta nu am, adica nu am mai lucrat in domeniu, decat in liceu si pentru diploma de atestat, ma pricep cat de cat. Sunt din Braila si vad ca aici nu sunt absolut deloc locuri de munca in acest domeniu.