| maradona10 a întrebat:

Camera web de la pc (cu fir usb) poate fi sparta de hacker ca cea de la laptop

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai e tot aia. Difera cu ce se conecteaza. Tu fie ca folosesti un cablu de date sau altul cand copiezi ceva de pe telefon, te intereseaza cu ceva in final crezi...

| K0sti a răspuns:

Pai aia de la laptop pe ce crezi ca e?

| tpuuser999 a răspuns:

Clar. Nu e nicio diferenta intre ele. Si cea de pe laptop este conectata tot prin USB, doar ca legatura este directa si nu prin mufa.
Dar nu este problema camerei... nu camera este sparta, ci se conecteaza altcineva la laptopul tau si de acolo comanda ce vrea. Poate sa descarce fisiere, sa vada ecranul, sa captureze tot ce scrii la tastatura si sa acceseze dispozitivele (mai ales cele USB).
Tocmai de aceea este bine sa ai o camera cu led indicator, ca sa observi imediat daca cineva o acceseaza si incearca sa faca poze sau sa filmeze.

| filipcrobert a răspuns:

Da, da poate.