| ReignForest a întrebat:

Cand am intrat pe telefon azi am primit un mail cum ca cineva mi-a accesat contul de gmail si am schimbat parola +am pus autentificare a in 2 pasi.Persoana era din Rusia, apoi pe Instagram cand am intrat am vazut un story cu Elon Musk pe care nu l-am pus eu, iar pe profil era si o postare tot cu Elon Musk.Am schimbat parola, dar la autentificarea in 2 pași imi da eroare cand bag codu.Cand vreau sa ma conecteaz de pe laptop imi spune ca parola e gresita si sa o verific, iar pe telefon merge sa intru.Ce sa fac?

8 răspunsuri:
| 120bulevard a răspuns:

Ia legatura cu suportul de la Instagram si te rezolva ei si schimba-ti parolele la toate conturile posibile, e posibil ca adresa ta de e-mail cu parolele sa fie parte dintr-o baza de date sparta si vanduta pe piata neagra. Vezi aici: https://haveibeenpwned.com/

| ReignForest explică (pentru 120bulevard):

La insta, la Facebook am alta adresa de mail pusa, aia de la insta nu raspund

| Salontanul a răspuns (pentru 120bulevard):

Si cand cei de la Pwned iti spun ca ai probleme ce poti face?

| 120bulevard a răspuns (pentru Salontanul):

Schimbat parola de la mail si implicit parolele folosite pe conturile care folosesc acel mail

| Salontanul a răspuns (pentru 120bulevard):

Multumesc!

| 120bulevard a răspuns (pentru Salontanul):

Cu placere!

| EliLeli a răspuns:

Raportezi adresa de mail si spui ca ti-a fost hackuita. Uiti de ea si-ti faci alta adresa si alte conturi pe toate retelele sociale asociate cu adresa respectiva.

| ReignForest explică (pentru EliLeli):

Adresa de mail merge, doar ca la conecta ri suspecte era trecuta cineva din Rusia de pe firefox