| cristian_8301 a întrebat:

Cand am pornit pc mi-a aparut :
(we apologize for the inconvenience, but windows did start successfully. A recent hardware or software change might have caused this...
Safe mode
Safe mode with networking
safe mode with command prompt
last known good configuration
start windows normally)
am incercat toate aceste optiuni dar aceeasi problema.
cum pot sa o rezolv?

Răspuns Câştigător
| Gas a răspuns:

Iei un disc cu XP il bootezi si dupa ce dai F8 sa accepti termenii si conditile iti zice ca sa apesi R pentru repair pentru ca a detectat un sistem de operare instalat. Apesi R dupa care o sa te bage in linie de comanda (posibil sa-ti ceara sa alegi sistemul de operare pe care vrei sa-l repari inainte). In linie de comanda bagi primadata comanda "fixbot" si pe urma dai enter te intreaba daca esti sigur ii zici ca esti sigur dupa care bagi "fixmbr" si apesi enter, te intreaba iar daca esti sigur si ii zici ca da (comenzile se introduc fara ghilimele). Dupa asta dai un CTRL+ALT+DELETE sa se restarteze si vezi daca s-a rezolvat problema. Daca nu reusesti nici asa fa un cd bootabil cu ubuntu (http://www.ubuntu.com/download/desktop/) si booteaza de pe CD in modul Live (fara instalare, doar rulare). Asta te v-a ajuta sa-ti accesezi HDD-ul pentru a-ti recupera datele inainte sa formatezi si sa reinstalezi windowsul.

6 răspunsuri:
| Gas a răspuns:

Windows xp sau 7?

Incearca un fixboot, fixmbr.

| cristian_8301 explică (pentru Gas):

Windows Xp

| cristian_8301 explică (pentru Gas):

Windows Xp

| Gas a răspuns (pentru cristian_8301):

Iei un disc cu XP il bootezi si dupa ce dai F8 sa accepti termenii si conditile iti zice ca sa apesi R pentru repair pentru ca a detectat un sistem de operare instalat. Apesi R dupa care o sa te bage in linie de comanda (posibil sa-ti ceara sa alegi sistemul de operare pe care vrei sa-l repari inainte). In linie de comanda bagi primadata comanda "fixbot" si pe urma dai enter te intreaba daca esti sigur ii zici ca esti sigur dupa care bagi "fixmbr" si apesi enter, te intreaba iar daca esti sigur si ii zici ca da (comenzile se introduc fara ghilimele). Dupa asta dai un CTRL+ALT+DELETE sa se restarteze si vezi daca s-a rezolvat problema. Daca nu reusesti nici asa fa un cd bootabil cu ubuntu (http://www.ubuntu.com/download/desktop/) si booteaza de pe CD in modul Live (fara instalare, doar rulare). Asta te v-a ajuta sa-ti accesezi HDD-ul pentru a-ti recupera datele inainte sa formatezi si sa reinstalezi windowsul.

| horia2012 a răspuns:

Ai instalat vreun driver care nu e compatibil cu Windows-ul. Ar trebui sa intri in Safe mode simplu si sa dezinstalezi driverele care e posibil
sa-ti faca probleme. Daca nu stii care sunt sau ce-ai facut, reinstaleaza Windows-ul si ai grija ce drivere instalezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Dar acum am o alta problema: dupa ce am instalat alt windows calculatorul numi poate detecta placa de sunet. La inceput nici cea video insa dupa ce am instalat driverul de pe net nVidia am rezolvat problema, dar cu placa audio nu reusesc. Am instalat deja foarte multe drivere audio insa nimic. Dati-mi vreun indiciu cine stie. Multumesc anticipat.

| cristian_8301 explică:

Nu pot sa intru nici cu Safe Mode -le-am incercat pe toate dar nu merge nici una, pur si simplu se incarca windows-ul apoi se intrerupe si se restarteaza apoi aceeasi problema.