| StartingANewLife a întrebat:

Cand conectez cablul usb la pc (atat cel de la telefon, cat si cel de la camera foto), nu se mai face contact la nivelul mufei. efectiv nu se intampla nimic. este de la unitate, intr-un timp nu-mi mai facea contact nici la mufa pentru internet(este langa cele doua pentru usb). nu inteleg de la ce ar putea fi, pentru ca mergeau foarte bine.
dau FUNDA cui ma poate ajuta in vreun fel...
mersi

1 răspuns:
| Yugeen a răspuns:

S-ar putea sa nu fie de la unitate ci de la modul in care scoti cablurile din mufe...
Ca sa te asiguri insa, verifica cablurile interne sa fie toate la locul lor atat in mufe cat si in placa de baza.

Incearca, pentru cablurile pe USB, sa presezi putin partea libera, spre interior, cam ca in imaginea urmatoare:

http://img257.imageshack.us/img257/7720/scusbambm6.jpg

Aplica presiunea cu simt, adica putin, cat sa poti sa introduci cablul drept (ca si orientare), in mufa... adica nu-l mai baga dintr-o parte pentru ca se pierde contactul.

In afara de asta mai poti reinstala driver-ele pentru USB-uri... dr. click pe My Computer "-> Properties -> Hardware -> Device Manager -> Universal Serial Bus controllers" iar acolo asigura-te ca ai un mouse pe PS/2 sau macar un touchpad pentru ca altfel, dupa ce selectezi de sus din stanga "Uninstall" (vezi in imaginea urmatoare: http://img28.imageshack.us/img28/1356/image0199l.jpg ), vei fi nevoit sa restartezi PC-ul manual, de la butonul de "Reset".

Dupa ce faci toate acestea ar trebui sa fie ok...

Sper sa te descuri...
Succes! :)