| Girly97 a întrebat:

De o saptamana avem probleme cu Internetul dar nu intelegem de unde este cauza. In 2009 cand a fost instalat Internetul in casa pentru prima data mi-a fost instalat mie, in camera mea, la calculatorul meu. In 2012 cand fratele meu a obtinut propria unitate PC, mama a decis sa folosim de acum incolo un router ca sa nu trebuiasca sa avem doua abonamente diferite de Internet, una pentru mine si una pentru fratele meu, mai ales ca locuim in aceeasi casa. Routerul este chiar langa calculatorul meu insa este la 3 camere distanta de camera fratelui meu. Asa am avut Internet multi ani insa de o saptamana avem probleme. Mai intai calculatorul meu nu mai detecta cablul Ethernet, situatie rezolvata dupa ce am scos cablul din unitate si reintrodus insa ieri aceeasi problema care a fost rezolvata dupa schimbarea cablului Ethernet. Dupa ce am schimbat cablul Ethernet pentru unitatea mea PC fratele meu nu mai avea Internet si la fel, unitatea lui PC nu detecta cablul. Ca sa aiba fratele Internet trebuie sa conectez cablul vechi iar ca sa am eu Internet trebuie sa conectez cablul nou. Fratele nu isi poate schimba cablul Ethernet pentru ca este la 3 camere distanta de sursa din camera mea. Cum poate fi rezolvata aceasta situatie? Cea mai buna solutie ar fi sa renuntam la router?

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

S ar putea rezolva cu un simplu telefon de operaturl de internet sa vina sa vada unde e problema. Nu, cum sa renunti la router? Asta e scopul lui sa imparta conexiune de internet.