| madalin90boss a întrebat:

Cand deschid laptopul nu imi mai merge netul. Care este cauza?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ciudat, dar cu laptopul inchis, merge?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Oh, dar pot sa fie atatea cauze.

Descrie problema putin mai detaliat happy

Cum adica cand il deschizi, nu merge netul? Dupa ce il lasi mai mult timp, merge sau cum? Ca altfel nu inteleg analogia dintre "cum il deschizi" si restul happy

Cand selectezi iconita de Wi-Fi de jos, din dreapta, iti apare butonul "WI-FI" activ? Iti apar retele la care poti sa te conectezi?

| madalin90boss explică (pentru DoarBogdan):

Folosesc wifi. cand deschid laptopul imi pica netu. dupa ce scot mufa din spate si o bag merge. am netu de la digi

| DoarBogdan a răspuns (pentru madalin90boss):

Daca folosesti Wi-Fi (ma gandeam ca Wi-Fi), ce mufa din spate? Cablul ethernet? Din laptop sau din router? (probabil din router, daca folosesti Wi-Fi-ul).

| LPCTSTR a răspuns:

Contextualizeaza!
Pica de la router de nu ai acces nici pe alte dispozitive (ca asta dai de inteles) sau laptopul nu are acces in permanenta? Cand il conectezi la router prin cablu, ai acces?

| NLS a răspuns:

Folosesti Wi-Fi?
Pe telefon merge?

Conectat prin cablu merge?

| madalin90boss explică (pentru NLS):

Folosesc wifi. cand deschid laptopul imi pica netu. dupa ce scot mufa din spate si o bag merge.

| NLS a răspuns (pentru madalin90boss):

La ce mufa te referi?
Chiar presupunand ca ai si LAN in laptop (cablul de retea Ethernet) intre cele doua (Wi-Fi si Ethernet) nu exista nici o legatura, fiecare are driver propriu, una poate. si trebuie, sa functioneze independent de cealalta.
Sau zici de cablul de alimentare?

Oricum, ai instalat ultima versiune de driver pentru retea?
Cauta modelul chipsetului de retea, il gasesti cu HWinfo

https://www.hwinfo.com/download/

iar apoi, in functie de model si producator (Intel, TealTek sau Broadcom), cauti driverul pe site-ul oficial, si il instalezi.

| Razvan22322 a răspuns:

Sunt mai multe cauze, Driver ul de internet, Router ul, daca functioneaza pe laptop ai wireless fara fir si trebuie sa te conectezi singur la router, cauta pe yt Problema internet is mai multe video-uri vezi tu, succes big grin