| tonyc7 a întrebat:

Cand deschid PC-ul windows-ul se incarca greu, de multe ori am senzatia ca nu se mai incarca (chiar daca pe ecran apare "Se incarca"), adica imaginea de desktop parca nu vrea sa mai apara. Abia dupa ce dau un restart din una sau din doua incercari, se finalizeaza incarcarea aparand imaginea de Desktop. Cum pot rezolva aceasta problema? Adica sistemul sa mi se incarce rapid, normal, cum era inainte?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt 2 intrebari, la care sa raspunzi:
1. Ce configuratie de sistem si ce versiune Windows ai?
2. Ce ai facut /s-a intamplat in sesiunea d-INAINTEA aparitiei acestei incetiniri?

| tonyc7 explică (pentru Bula):

1. Stiu sigur ca genul asta de problema apare la orice versiune de windows, pentru ca se plang multi de problema asta. Deci cred ca e nerelevant aspectul asta. Oricum Windowsul meu e printre cele mai recente, parca 7 e.
2. Nu am facut nimic rau. Chiar daca din greseala as fi accesat siteuri sau fisiere virusate, am un antivirus puternic care blocheaza (aproape) orice malware.

| Bula a răspuns (pentru tonyc7):

Daca "toate-s bine", atunci verifica:
- cat de incarcat este procesorul si memoria RAM (vezi in Task Manager) imediat dupa incarcarea Windows-ului (cand au aparut iconitele pe Desktop), respectiv peste cca. 10 minute (fara sa mai pornesti vreun alt program! )
- cat spatiu liber mai ai pe partitia C:

| doctorandus a răspuns (pentru tonyc7):

Windows 7 și-a trăit traiul și-a mâncat mălaiul.

| tonyc7 explică (pentru doctorandus):

Esti sigur? Si care ii e urmasul? Sau urmasii? happy

| doctorandus a răspuns (pentru tonyc7):

Windows 10 si Windows 11.

Sau daca te-ai plictisit de Windows, instaleaza Linux.

| tonyc7 explică (pentru doctorandus):

Ce avantaj are in plus Linuxul fata de Windows?

| doctorandus a răspuns (pentru tonyc7):

Pe Linux este foarte greu să iei viruși.

În general consumă mult mai puține resurse decât Windows. Dap, am arch Linux instalat pe un Pentium D cu 512 MB RAM și merge în timp real.

| doctorandus a răspuns:

Se pare ca cineva mi-a raportat mesajele, de nu mai apar, temporar.

Nu-mi imaginez vreun motiv temeinic de a le raporta.

| Frank51 a răspuns:

Un upgrade, parțial sau total. A apărut a 12a generație de procesoare Intel, tu pe care o ai?

| tonyc7 explică (pentru Frank51):

Una pe care nu am mai schimbat-o de vreo 10 ani, cred laughing))) Si nu am avut de ce, din moment ce pana acum sistemul mi-a mers brici!

| gabicoo a răspuns:

Dacă ai Windows 10 dai un fresh start! Păstrezi toate fișierele dar trebuie să reinstalezi Microsoft Office!

| 4ndr33y a răspuns:

I-ai facut vreodata mentenanta?
Pot sa fie multe cauze dar eu iti recomand sa incepi cu o scanare completa cu Ccleaner.

| tonyc7 explică (pentru 4ndr33y):

I-am facut scanare cu antivirusul care il am, care e unul foarte bun, dar tot degeaba.

| 4ndr33y a răspuns (pentru tonyc7):

Eu nu ti-am recomandat scanare cu antivirus, Ccleaner nu e antivirus, e un program care iti curata partitia C de fisiere temporare sau fara utilitate care iti ingreuneaza sistemul de operare, programul ala curata si registrii de intrari invalide.