| maradona10 a întrebat:

Cand deschid task manager la process gasesc svchost.exe si imi mananca mult din memorie undeva la 1 gb in plus. ce este asta? iar dupa 3 min. isi revine

6 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Google

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Svchost.exe ruleaza mai multe optiuni de odata, mai multe sisteme (netul, ceas, fundalul, exlorer, Servici...).
2 La inceput cand deschizi pc/laptopul este posibil sa ai 30-50% CPU sa ruleze sau sa consume o cantitate mare de memorie.
3 Posibil sa fie prea incarcat sau sa ai un virus intr-un anumit serviciu care mananca mult dar acel serviciu nu il foloseste dar ruleaza.

4 Cel mai bine ori sa il lasi asa si astepti pana isi revine el ori il dezactivezi acel serviciu.

| maradona10 explică (pentru DragomirMihail2020):

Hmmm I-am dat scan cu bitdefender si nu a gasit nimic cred ca am sa incerc sa dezactivez sa vad ce se poate intampla

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru maradona10):

Problema nu-i de virus ca si unul periculos sau ceva este virus de servici este o diferenta.
Dai Start=services.msc (Win7) Start=Run= services.msc
Iar una din acele servici din sistemul de operare face aceea problema care nu stiu alea sunt servicile din windows si system.

Ca sa afli mai multe detalii si ca sa stii despre ce este vorba uite un sait care te va ajuta cu siguranta pentru problema ta.
PS:Saitul este in Engleza.
http://li.ro/nhfg

| TheFragranceMaster a răspuns:

Lasa-l in pace, proces esential. Daca vrei sa mai intri pe net!