| Iliescu_Adrian_Iulian_1995 a întrebat:

Cand imi pornesc PC-ul scoate un sunet ciudat,nu ca si cum ar murii scoate un sunet asa zdrantanit nu stiu cum sa expllic,ciudat, Este normal sa se auda asa? Este un AMD A8-6600K.Raspunsul cel mai bun primeste funda.

11 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu este normal, desfa capacul carcasei si vezi de unde se aude, poate iti atinge ventilatorul un fir sau ai un ventilator descentrat si de aici sunetul. Pana nu verifici sursa sunetului nu ai de unde sa stii de unde se aude.

Bula
| Bula a răspuns:

De obicei ventilatoarele se aud asa, li se uzeaza bucsa de la rotor. In acest caz ventilatorul trebuie curatat de praf si poate si schimbat (daca nu-si revine dupa curatire. Se obicei ventilatorul sursei sau cea montata pe carcasa face astfel de zgomot / uzura, din cauza descentrarii de greutatea prafului depus pe palete.
Ventilatorul coolerului procesorului rareori produce sunet, din cauza turatiei mari se depune mai putin praf pe el, mai degraba pe radiatorul de aluminiu.
Rareori poate face zgomot si un obiect strain ajuns sa se atinga de paletele in rotatie a vreunuia din ventilatoare (de exemplu un fir de sarma, nefixat corespunzator).

| untu a răspuns:

Zdranganit,nu zdrantanit! Mergeti la un service autorizat si sa vedeti care este problema, s-ar putea sa fie de la hardisk(HDD) care ar trebui schimbat, daca nu este de la cooler! specialistii de acolo stiu mai bine decat tine ce se intampla la calculator!

| LinxCont a răspuns:

Trebuie sa fie de la un ventilator, fie de la sursa, de la carcasa, de la placa video sau chiar de la procesor. Cea mai buna solutie e chiar schimbarea ventilatorului cu probleme.

| ubox7007 a răspuns:

Deci ai numai un AMD A8-6600K fara plava video dedicata? Simplu nene, ai nevoie de un cooler sau poate fi un hdd sau poate fi un ventilator, ai undeva niste poze cu sistemul tau? sau o lista mai buna a componentelor?

| Iliescu_Adrian_Iulian_1995 explică (pentru ubox7007):

Trebuie sa mentionez ca dupa cateva minute totul revine la normal si se aude cum trebuie, asta are vreo importanta?

| ubox7007 a răspuns (pentru Iliescu_Adrian_Iulian_1995):

Pai daca il folosesti intens si apoi se linisteste este coolerul daca atunci cand il aprinzi face acel zgomot probabil este hdd-ul

| Iliescu_Adrian_Iulian_1995 explică (pentru ubox7007):

Si trebuie sa ma duc la service urgent? Sau nu e nimic grav si pot sa mai stau.

| Petru1123 a răspuns:

Nu e normal, du-te la un specialist si ti-l rezolva el.

| PurpleKusH a răspuns:

Nu este neaparat din cauza unei componente daca te gandesti la asta poate fi si ventilatorul desfa carcasa curata-l putind e praf si mizeri in special ventilatoarele ca sa aiba putere ca se ineaca daca nu il cureti sau asculta atent de unde se aude vezi ce componenta e si iti dai cu parerea daca e defect sau nu iti cunosti pc-ul
sper sa iti fie de folos

| RamonCora a răspuns:

Am pățit și este simplu de reparat Desfă carcasa scoate placa (cu ocazia asta scoate Rami coolere) dacă ești priceput și stii ce faci Desfă coolerul (schimbă pasta din fabrică cu una cu argint) și curăța coolerul dacă nu ești așa de priceput la meșterit ia un aspirator și da puterea la mijloc și pune furtunul pe cooler și curăța tot praful( la fel și la rami și coolere)