| teoTD a întrebat:

Cand instalez un fisier imi arata ca se incarca cu 1mb pe secundă, intru in task manager si imi arata ca netul are 9, 5 Mbps. Merge asa greu de la internet sau de la calculator.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am intalnit si site-uri de unde un film s-a descarcat cu sub 0. 1Mbps. Filmul a avut total cca. 4Gb. Am lasat calculatorul pornit, sa se descarce in background si a durat aproape o zi intreaga. sad

| Wr3nch a răspuns:

Nu instalezi fisierul ci il descarci. Poate fi netul, computer-ul, sursa de unde descarci, sau mai multe la un loc.

| PainTech a răspuns:

Ce ai vazut mai exact in task manager si unde?
◘ Maximul care apare in task manager e maximul teoretic al interfetei (placii de retea/wifi).
◘ In tab-ul performanta iti afiseaza utilizarea retelei pentru intreg sistemul, nu doar pentru procesul care descarca fisierul repsectiv. Chiar daca nu ai alte aplicatii aparent deschise sunt diferite servicii windows care acceseaza diferite resurse online.
◘ In tab-ul procese iti afiseaza utilizarea retelei pentru fiecare proces in parte. In cazul in care descarci de pe un browser iti va afisa "consumul" total al browserului (fisierul descarcat + datele schimbate cu alte site-uri deschise).

Ce poate sa limiteze viteza ta la internet? Unde se afla bottleneck?
► Computerul (placa de retea/wifi) - foarte improbabil
► Mediul de comunicare intre PC - router (un cablu e mereu mai rapid decat wifi) - posibil
► Routerul (daca e un router foarte vechi e posibil ca aceasta sa fie problema) - putin probabil
► Traficul aglomerat in reteaua locala (daca sunt multe dispozitive conectate si toate descarca chestii e foarte probabil sa scada mult viteza)
► Mediul de comunicare intre router - ISP (de preferabil ar fi fibra) - posibil
► Traficul aglomerat/probleme tehnice in reteaua ISP
► Serverul de pe care descarci e supra-aglomerat, ori nu are latime de banda suficient de mare.

Cu informatiile date nu putea sa iti zica nimeni ce se intampla exact (nu ne-ai zis ce descarci de pe ce server, nu ai dat specificartii tehnice ale NIC si nici al router-ului, nu ne-ai spus daca esti pe cablu sau pe wifi, nu ne-ai spus daca conexiunea la ISP se realizeaza prin fibra/cablu si nici viteza contractuala din contractul cu ISP-ul, nu ne-ai spus ISP-ul, nu ne-ai spus daca intampini viteza asta des sau e ceva comun, sau in ce circumstante ai probleme cu internetul, daca alte fisiere de pe alte server se descarca ok, etc. ). Ar trebui sa fim magicieni sa iti zicem exact unde e bottleneck cu informatiile pe care le-ai dat.

| Brizbriz a răspuns:

1mb = 10mbps
mb=bytes per second
mbps = bits per second
1 byte = 8 bits... insa la tcp/ip se mai adauga si trafic de control, care il aduc la aprox de 10 ori mai mult nu de 8 ori