| anonim_4396 a întrebat:

Cand instalez windowsul si trebuie sa aleg partitiile, daca nu aleg niciuna se va creea automat una? Daca voi creea eu una, dar ii voi selecta sa aiba doar putin spatiu, se va creea automat o alta partitie cu restul de spatiu ramas?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu asa fac cand innstalez windows, sterg partitia c si pe ea instalez windowsul, la un pc nou fac 2 partiti C, D, da se alege automat la unu dar e aiurea ca faci o singura partitie

| TheFragranceMaster a răspuns:

Alegi partitia, cel putin 3gb in plus, programe, memoria virtuala.La instalare te avertizeaza daca ai sau nu spatiu, si nu creeaza nimic de capul lui.

| aXy99 a răspuns (pentru TheFragranceMaster):

Adica imi creez eu partitie? Dupa ce le sterg?

| TheFragranceMaster a răspuns (pentru aXy99):

La instalare ai optiuni, sa stergi, sa creezi o partitie.Da, dupa ce stergi ai un spatiu liber, iti arata citi gb si alegi.Banuiesc ca nu ai mai instalat un OS, sint tutoriale care iti explica pas cu pas, si video, ca sa nu faci vreo gafa uitate la ele!

| aXy99 a răspuns (pentru TheFragranceMaster):

M-am uitat, dar nu am inteles asta cu partitia.
Mai am o intrebare. Cand deschid laptopul, inainte sa aleg modul in care sa se deschida windows-ul (Safe Mode, Normal Mode etc.) ce tasta apas sa vad ce am pe cd (am introdus cd-ul)? Am apasat F1-F12 dar n-a mers.

| Salontanul a răspuns (pentru aXy99):

Da. Le stergi, faci o partitie de 50 Gb si restul cum vrei. Eu am un HDD de 500 Gb. Fac o partitie C:\ (asa se noteaza) de 50 Gb si restul impart in doua din motive proprii. Tu poti lasa doar una. Astfel imi apar doua partitii de 207 Gb ( e o minciuna ca are 500 Gb. Are doar 465 Gb).

| aXy99 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu stiu cum sa vad ce am pe cd ca sa reinstalez windowsul. Sunt acolo unde vad BIOS information, Boot etc. totul pe gri si albastru.

| Salontanul a răspuns (pentru aXy99):

Acolo esti in BIOS. Iesi afara, introduci DVD-ul cu Windowsul in unitatea DVD Player, si Boot-ezi de pe DVD. Nu stiu cum este la dine dar Boot-area se face de obicei cu tasta F8. La unele PC-uri la inceput arata cu ce tasta sa Boot-ezi. La altele cu F10, F11 sau F12.
Citeste si aici: http://cristianls.ro/......-pendrive/ Asta este cu intrare in BIOS. Mai uita-te si aici. Daca vrei poti sa-mi dai un numar de telefon pe privat ( te sun eu ca am nelimitat in orice retea).

| aXy99 a răspuns (pentru Salontanul):

Introdusesem deja cd-ul si intrasem in bios, dar nu gaseam REMOVABLE DEVICES. Asta era si inca e problema. Am facut o poza cu telefonul, uite-o: http://m.imgur.com/b078ODt

| aXy99 a răspuns (pentru Salontanul):

Ceea ce vreau sa spun este ca nu pot muta nimic folosind '+' sau '-'.

| TheFragranceMaster a răspuns (pentru aXy99):

F8

| aXy99 a răspuns (pentru TheFragranceMaster):

Vreau sa mut CD/DVD ROM DRIVE astfel incatvsa fie primul pe lista, dar nu pot face asta apaaand pe + sau -.

| Salontanul a răspuns (pentru aXy99):

Da enter pe prima optiune si apoi dai + sau -. Intra acolo unde scrie "Boot option #1".

| MyNameIsKLAUS a răspuns:

Pai trebuie sa alegi o partitie (unde sa se instaleze windowsul)

| aXy99 a răspuns (pentru MyNameIsKLAUS):

Pai mai intai sterg tot, apoi creez eu una?
https://youtu.be/Z3Z3zFrPxQQ?t=1m31s